Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE KOZMETİK ÜRÜNLERDE 56 KOKU BİLEŞENİ İÇİN DEĞİŞİKLİK TASLAĞI

Avrupa Komisyonu, kozmetik yönetmeliğinde 56 ek koku bileşeninin etiketleme gerekliliği konusunda bir değişiklik planladığını bildirmiştir.

Avrupa Birliği (AB)’nde kokularda ve uçucu yağlarda bulunan 81 alerjen bileşeni durulanmayan ürünlerde %0,001’den fazla ve durulanan ürünlerde %0,01’den daha yüksek seviyede ise etiketlerde listelenmesi gerekmektedir. Değişiklik kapsamında sentetik kokulardan elde edilen yeni maddeler arasında;

  • Menthol,
  • Terpineol
  • Linalyl acetate
  • Camphor
  • Vanillin
  • Geraniol Türevleri (Geranial ve Geranyl Acetate) yer almaktadır.

Yeni eklenen maddeler arasında ylang ylang yağı (Cananga Odorata Flower Oil), tarçın yağı (Cinnamomum Zeylancium Bark Oil) ve lavanta yağı (Lavandula Officinalis Flower Oil) gibi bazı doğal uçucu yağlar/özler de yer almaktadır. Bu değişiklik taslağı ile firmalara değişikliğin yürürlüğe girmesinden itibaren üç yıllık bir geçiş süresi sunulmakta olduğu ve değişikliğe uymayan ürünlerin ise geri çekilmesi için beş yıl süre verildiği bildirilmiştir.

Ürün içeriğine eklenen koku verici hammaddeler ‘’parfüm’’ veya ‘’aroma’’ olarak listelenebilirken, halihazırda Kozmetik Yönetmeliği Ek III’te listelenen 25 kozmetik koku bileşeni ürün ambalajında yer alan içerik listesinde ayrıca belirtilmelidir.

Değişiklik taslağı, Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi’nin (SCCS) 2012 tarihli görüşü ile belirlenen, insanlarda alerjiye sebep olan ve bireysel etiketlemeye gereksinim duyulmayan 56 alerjen maddesini içermektedir.

Komisyonun, değişikliği kısa süre içinde geri bildirime açması öngörülmektedir . Dünya Ticaret Örgütü (WTO) bildirimine göre ise taslağın 2023’ün ilk yarısında kabul edilmesi beklenmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?