Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği

AB KOZMETİK YÖNETMELİĞİNDE DEOXYARBUTIN VE DIHYDROXYACETONE

5 Temmuz 2021 tarihli (AB) 2021/1099 Yönetmeliğine göre Deoxyarbutin, kozmetikte kullanımı yasaklanan maddeler listesine eklenmiştir. Aynı zamanda, Dihydroxyacetone kullanımına bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

Deoxyarbutin yasağı 26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerlidir. Diğer taraftan, Dihydroxyacetone içeren ve yeni kısıtlamalara uymayan ürünler 26 Ocak 2022’den sonra AB pazarına sunulamaz ve 22 Nisan 2022’den sonra ise AB pazarında bulunamaz.

Deoxyarbutin – CAS No. 53936-56-4

Deoxyarbutin (INCI: Tetrahydropyranyloxy Phenol), Hydroquinone salgılayan bir cilt aydınlatıcı maddedir. 2015 yılında, Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS) kozmetik ürünlerdeki güvenliğini değerlendirdi: SCCS/1554/15 Görüşünde, Deoxyarbutin’in, yaşam döngüleri boyunca kozmetiklerin güvenliği ile ilgili endişeleri artıran seviyelerde Hidrokinon saldığı sonucuna vardı. Bu nedenle, güvenli olarak kabul edilemez.

Bu nedenle Avrupa Komisyonu, AB Kozmetik Yönetmeliği Ek II’ye Deoxyarbutin’i eklemiş ve Temmuz 2021’den itibaren kozmetikte kullanımı yasaklanmıştır.

Dihydroxyacetone – CAS 96-26-4

DHA olarak da bilinen Dihydroxyacetone, kozmetik ürünlerde saç boyama, cilt bakımı ve bronzlaşma maddesi olarak kullanılır.

Mart 2020 tarihli SCCS Görüşünün ardından Avrupa Komisyonu, AB Kozmetik Yönetmeliği Ek III’te Dihydroxyacetone ‘u eklemiştir. Bu nedenle kozmetikte aşağıdaki kısıtlamalara göre kullanılabilir:

Oksidatif olmayan saç boyası ürünlerindeki saç boyası maddesinde maksimum %6,25 konsantrasyona kadar;

– Bronzlaştırıcı ürünlerde maksimum %10 konsantrasyona kadar.

Bu kısıtlamaların uygulanabilirliği için son tarihler, bu makalenin girişinde ana hatlarıyla belirtilmiştir ve endüstrinin yeni gereksinimlere uyum sağlamasına izin vermeyi amaçlamaktadır. Son tarihler şu şekildedir:

– 26 Ocak 2022’den itibaren piyasaya arz için;

– 22 Nisan 2022’den itibaren piyasada bulunması için.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?