Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

A VİTAMİNİ SINIRLAMASI DEĞİŞİYOR MU?

SCCS, (Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi), Avrupa Komisyonu (European Commission – EC) tarafından kozmetik gibi gıda dışı tüketici ürünlerinin sağlık ve güvenlik risklerini değerlendirmek için atanmış olan bir organdır.

EC, gıda dışı bir ürünle ilgili potansiyel bir risk tespit ettiğinde, SCCS’den bu konuda görüş bildirmesini ister. SCCS uzmanlar paneli, endüstri paydaşları tarafından sağlanan bilgileri dikkatlice değerlendirir, ilgili tüm sağlık ve güvenlik endişelerini tartışır ve potansiyel risk hakkında bir sonuca varır.

A Vitamini ile ilgili görüşün gözden geçirilmesi talebi

A vitamini, karaciğerde depolanan ve lipofilik (yağda çözünen) bir vitamindir ve bu nedenle, memeli türlerinin çoğu için gerekli olan bir mikro besleyicidir.

Kozmetikte A vitamini, yaşlanma karşıtı kremler, yüz ve göz kremleri, nemlendiriciler, vücut ve güneş losyonları, vitamin içeren yağlar, dudak ürünleri ve bebek kremleri gibi birçok üründe özellikle yaşlanmayı geciktirici etkileri nedeniyle kullanılmaktadır.

A Vitamini için henüz Kozmetik Yönetmeliği (EC) No 1223/2009 Eklerinde bir düzenlenme bulunmamaktadır. 2016 yılında SCCS, Retinol, Retinyl Acetate ve Retinyl Palmitate bileşenleri için A vitamini kullanımı hakkındaki SCCS/1576/16 görüşünü yayımlamıştır. Bu görüşte A vitamininin vücut losyonları, el ve yüz kremleri, durulanmayan (vücut losyonları dışında) ve durulanan ürünler için belirli konsantrasyonlarda güvenli olduğu sonucuna varılmıştır.

SCCS’nin bu görüşüne göre A vitamininin güvenli maksimum kullanım konsantrasyonları şu şekildedir:

• Vücut losyonlarında maksimum % 0.05,

• Durulanan ürünlerde kendi başına maksimum % 0,3,

• El, yüz kremi ve diğer durulanmayan kozmetik ürünlerde maksimum % 0,3 konsantrasyonda kullanılması güvenli kabul edilir.

Ayrıca A vitamini içeren kozmetik ürün ambalajlarında “Gebeler ve gebelik ihtimali olanların kullanımına uygun değildir.” ifadesinin yer alması gerekmektedir.

A vitaminine maruz kalma yolları arasında en önemlisi, beslenme şeklidir. Bu maruz kalma yollarını, gıda takviyeleri ve kozmetik ürünler takip etmektedir. Ek maruz kalma kaynakları yolu ile A Vitamini maruziyeti güvenli seviyeleri aşabilir. 2020’de Komisyon hizmetleri, A vitaminine toplu maruziyeti ve kozmetik ürünlerin A vitaminine genel / toplam maruziyet arasındaki katkısını değerlendiren yeni bir çalışma hakkında ek bilgi almıştır. Popülasyondaki A vitaminine toplu maruziyet hakkındaki yeni verilerin ardından, Avrupa Komisyonu bu görüşün revizyonunu talep etmiştir. SCCS, bu talebi 8 Mart 2021’de yazılı prosedürle onaylamıştır ve bu tarihten itibaren 9 ay içerisinde bu talebi sonuçlandıracağını bildirmiştir.

Kozmetik mevzuatı, yönetmeliklerdeki değişiklikler, regülasyona uyumluluk ve bu gibi konularda daha fazla bilgi almak isterseniz bize danışabilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?