Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Genel

DETERJAN YÖNETMELİĞİ: KOKU ALERJENİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Deterjan Yönetmeliği, bir yıkama veya temizlik maddesinin (makyaj fırçası temizleyicileri dahil) etiketlenmesinde koku alerjenlerine ilişkin bilgi verilmesini zorunlu kılmaktadır. Koku alerjenlerinin listesi Kozmetik Yönetmeliği kapsamında oluşturulmuş ve yakın zamanda yaklaşık 80 maddeye genişletilmiştir. Deterjan Yönetmeliği’nde herhangi bir geçiş dönemi belirtilmeden Kozmetik Yönetmeliği’ndeki listeye atıfta bulunulması, uygulamayı belirsiz hale getirmiştir.

Komisyon geçtiğimiz dönemde web sitesinde, ürünlerde koku alerjenlerinin etiketlenmesi konusunda, kozmetik ürünler için belirtilen geçiş sürelerinin, çamaşır/temizlik maddeleri için de geçerli olduğunu belirten bir metin yayınlamıştır.

“İşletmelerin uyum sağlamasına olanak sağlamak amacıyla, (AB) 2023/1545 sayılı Yönetmelik, ürünlerin piyasaya sürülmesi için 3 yıllık bir geçiş süresi öngörmektedir. İşletmelere, yeni gerekliliklere uymayan ve yeni etiketleme hükümleri uygulanmadan önce piyasaya arz edilen kozmetik ürünlerini piyasadan çekmeleri için 5 yıla kadar süre tanınacaktır. Buna paralel olarak aynı geçiş süreleri deterjanlardaki koku alerjenlerinin etiketlenmesi için de geçerlidir.”

Metin, resmi bir belge olarak değil, Komisyon’un web sitesinde açıklama olarak yer almaktadır.

Metne bu bağlantıdan ‘Deterjan yönetmeliği ve belgeleri’ başlığı altında ulaşabilirsiniz.

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?