Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

TikTok PLATFORMUNDA YER ALAN KOZMETİK ÖNCÜLERİ

TikTok 2017’de ABD’de kullanıma sunuldu, ancak gerçekten popülerlik kazanması Coivd-19 pandemisi sebebiyle evlerde geçirilen karantina döneminde oldu. Yalnızca 2020’den itibaren, uygulama kullanıcı sayısı %85,3 artarak yaklaşık 100 milyona ulaştığı tahmin edilmekte olup bu ivmenin yakın zamanda yavaşlayacağına dair bir işaret görünmemektedir. Bu video paylaşım platformunda her ilgi alanı için bir topluluk bulunmaktadır, ancak son 1-2 yıl içerisinde kozmetik ve bakım açısından TikTok çok hareketli ve önemli bir yıl geçirmektedir. Tiktok’ta aktif olarak video paylaşan ve takipçi sayısını gün geçtikçe arttıran kozmetik firmalarından, hayat değiştiren güzellik tüyolarına kadar kozmetik alanında birçok alan platformda oldukça takip edilmeye başlanmıştır. Pek çok güzellik markası platformda başarı elde etmiş olsa da özellikle üç marka diğerlerinin önüne geçerek büyük bir ilgi görmüştür.

Dünyanın en çok aranan cilt bakım markası The Ordinary, güzellik sektörünün yeni favori sosyal medya aracı TikTok’ta en popüler marka olarak zirveye yerleşmiştir. Bir cilt bakımı danışma platformu olan Skincare Hero’nun istatistiklerine göre, sosyal medya platformlarında The Ordinary kozmetik markası en fazla takipçi ve hashtag görüntülenme sayısına sahiptir. Bu sayılar neredeyse 100 milyon hashtag görüntülenme ve 288 bin takipçiye ulaşmaktadır.

Covid-19 pandemisi boyunca rakip kozmetik markalarından daha iyi performans gösteren L’Oréal’e ait cilt bakım ürünü CeraVe, 878,5 milyon hashtag araması ve 252 bin takipçisiyle ikinci sırayı alarak The Ordinary’nin hemen arkasından gelmektedir.

Üçüncü sırada yer alan kozmetik markası, 518 milyon hashtag görüntülenmesi ile Fransız güzellik devi L’Oréal olup 232 bin TikTok tarafından takip edilmektedir.

Takipçi sayısında liderliği elinde barındıran bu üç kozmetik markası – The Ordinary, CeraVe ve L’Oréal– olsa bile TikTok platformunda etkinliklerinin düşük olması sebebiyle platformun en aktif markaları olarak seçilememişlerdir. TikTok’ta en aktif kozmetik markaları ise, Dermalogica, L’Occitane ve Glossier olarak belirlenmiştir.

Profesyonel bir cilt bakım markası olan Dermalogica, çevrimiçi 284 video ile birinci sırada yer alırken, L’Occitane 175 video ve yaratıcı içerikleriyle ikinci sırada yer alıyor ve onu 168 video ile güzellik markası fenomeni olan Glossier takip ediyor. Bu 3 markanın ardından, kanalında yayınlanan 141 video ile etkileşim açısından en iyi performans gösteren marka L’Oréal olmuştur.

Bazı cilt bakım markalarının başarısının ötesinde, diğer kozmetik markalarından sıyrılarak platformda bir kitleyi cezbetmek için zorluklar yaşamaktadır. Bunun en iyi örneği ise,  1.700 £ ‘a kadar ürünler sunan lüks cilt bakım markası La Mer‘in 2021 temmuz ayı itibarıyle TikTok hesabında hiç takipçisi yokken, yine lüks cilt bakım markalarından olan Roc Skincare‘ın sadece 35 takipçisi bulunmaktadır.

Drunk Elephant ve SkinCeutical markaları ise TikTok hesaplarında sırasıyla 6.1K ve 354 takipçi sayılarına sahip olmalarına rağmen platformda hiçbir video yayınlamadıkları için platformda ivme kazanamamışlardır.

TikTok’ta en çok takipçiye sahip cilt bakım markaları:

 1. The Ordinary
 2. CeraVe
 3. L’Oréal
 4. Glossier
 5. Versed
 6. Kiehl’s
 7. Dermalogica
 8. Mario Badescu
 9. Cetaphil
 10. Paula’s Choice
 11. Shiseido
 12. Dove
 13. Olay
 14. Drunk Elephant
 15. Lancôme
 16. Clinique
 17. Estée Lauder Companies
 18. Tatcha
 19. Neutrogena
 20. Herbivore
 21. L’Occitane
 22. Vanicream
 23. SkinCeuticals
 24. Roc
 25. La Mer
Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?