Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

SUYA DAYANIKLILIK İÇİN YENİ METOT

Kalıcı etkiler kozmetik tüketiciler için temel bir gereklilik haline gelmiştir. Tüm kozmetik ürünlerde istenilen ortak özellik uygulandıkları yüzeyde daha uzun süre kalmalarıdır. Bu özelliğe ulaşmak için dudak ürünlerinin suya karşı direncinin olması gerekmektedir.

Dudak parlatıcısı ve ruj gibi kozmetikler, dudakları daha etkileyici hale getirmek için çekici bir renkle kaplayarak güzelliği geliştirmek için kullanılır.

Ayrıca dudak parlatıcısı ve ruj, ideal olarak, parlak rengini korurken suya dayanıklı olmalıdır. Suya dayanıklılık veya su geçirmezlik gereklidir, çünkü kullanıcının tükürük, atmosfer nemi, içecek tüketimi, vb.. dudağa uygulanan kozmetik ürünler ile etkileşime girerek ürünün silinmesine neden olabilir.

Dudak parlatıcısı ve ruj kullanıcısı, yüzme havuzu veya deniz suyuyla ilgili kozmetiklerin değiştirebileceği ve/veya silinebileceği sorunları önlemek istiyorsa su geçirmez ürünlere ihtiyaç duyacaktır.

Pek çok makyaj ürünü su geçirmez ilan edilmiş, ancak dudaklar için makyaj ürünlerinin su geçirmezlik gücünü test etmek için çok fazla araştırma yapılmamıştır.

Yürütülen araştırmalar esas olarak formülasyon, bileşenler, ters reaksiyonlar ve güvenlik üzerine odaklanmıştır. Aynı zamanda bu değerlendirme için yaygın olarak duyusal testler kullanılmıştır, ancak aynı ürünler üzerinde numuneleri test etmek değişken cilt yapısı ve çevresel koşullar sebebiyle kolay değildir. 

2006 yılında, Avrupa Kozmetik, Tuvalet ve Parfümeri Birliği (COLIPA), objektif olarak ölçülen, suya dayanıklı güneş ürünleri için güneşten koruma faktörünü belirlemek için kılavuz yayınlamıştır (COLIPA, 2005.12 ve kFDA,2007.05). Bu kılavuzdan yararlanan aşağıda bahsedilecek çalışmada, güzellik mağazalarında satılan ve etiketinde su geçirmezliği onaylanan dudak parlatıcısı/rujların etkin su direnci de COLIPA Yönergelerine göre değerlendirilmiştir. Bu yöntem ile ayrıca, ürünlerde oluşabilecek renk değişiklikleri de test edilebilmektedir.

Çalışmada; deneklerin ön kollarına dudak parlatıcısı örnekleri uygulamışlar ve el tipi bir kolorimetre kullanarak daldırmadan önce ve sonra L* değişkenini ölçmüşlerdir. Bu araştırmacılar, L* değerinin dudak parlatıcısının su geçirmezlik etkilerini kanıtlayabileceğini doğrulamıştır. Bu çalışma, bir spektrofotometre ve L* değerleri kullanarak dudak parlatıcısının su geçirmezlik etkinliğini değerlendirmek için COLIPA yönergelerinden uyarlanmış alternatif bir yöntem önermektedir. Bu yöntem, insan gönüllülerinin katılımını azaltmakta ve ürünlerin daha kolay karşılaştırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca, genellikle daha az zaman alıcı, daha uygun maliyetli ve ek bilgi sağladığından, in vitro yöntemlerin kullanımına yönelik artan ilgiye de yanıt vermektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?