Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Çinli araştırmacılar, makine öğrenimi destekli rasyonel tasarımı kullanarak kozmetik koruyucular için antibakteriyel bir peptit yaratmıştır. Endojen insan proteinlerinden türetilen IK-16-1, güvenlik düzenlemelerine bağlı kalarak yaygın olarak bozulmaya neden olan bakterilere karşı antibakteriyel aktivite göstermiştir. Nature dergisinde yayınlanan çalışma, kozmetik ürünlerdeki geleneksel koruyucularla ilgili güvenlik endişelerine bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır.

Çalışma, kozmetik formülasyonlarda sinerjik olan bir koruyucu ile güvenli ve güçlü bir antimikrobiyal peptit geliştirmeye odaklanmıştır. Araştırmacılar, insan antimikrobiyal peptit sınıfı β-defensinlerini temel alan IK-16-1’i tasarlamak için hesaplamalı simülasyonlar ve makine öğrenimi algoritmaları kullanmıştır. IK-16-1, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans ve Escherichia coli dahil olmak üzere kozmetik bozulmayla bağlantılı yaygın mikroplara karşı “önemli” antibakteriyel aktivite göstermiştir. Özellikle, IK-16-1’in güvenlik profilinin, keratinositlere (epidermisteki cilt hücreleri) karşı hemolitik aktivite (kırmızı kan hücrelerinin tahribatı) ve sitotoksisite (hücresel hasar) göstermediği vurgulanmıştır.

Kozmetik Güvenliliği

Araştırmacılar, mikrobiyal büyümeyi engelledikleri ve bozulmayı önledikleri için kozmetik ürünlerdeki koruyucuların önemli rolünü vurgulamıştır. Yeni antimikrobiyal peptitlerin oluşturulması, makine öğrenimi destekli rasyonel tasarımla hızlandırılmıştır. Ancak, geleneksel koruyucuların güvenliğine ilişkin endişelerin, alternatif çözümlere yönelik talebin artmasına yol açtığını gözlemlemiştir. Çalışma, kozmetiklerde sıklıkla bulunan formaldehit salıcılar ve parabenler gibi çeşitli koruyucuların alerjik reaksiyonlar ve cilt tahrişiyle bağlantılı olduğunu iddia etmektedir. Dahası, bazı koruyucu maddeler cilt mikrobiyotasının doğal dengesini potansiyel olarak bozabileceği düşünülmektedir. Araştırmacılar, bu nedenle kozmetik endüstrisinin hem güvenli hem de etkili geniş spektrumlu antimikrobiyal maddelere “acil” ihtiyaç duyduğunun altını çizmiştir.

Peptit tasarımını güçlendiren Çalışma, IK-16-1’in kozmetikte geleneksel koruyucuların olası bir alternatifini sunduğunu öne sürmüştür. Peptid, kozmetik formülasyonların antimikrobiyal bütünlüğünü korurken alerjenik koruyuculara olan gereksinimi azalttığı görülmüştür

Araştırmacılar, peptidin geniş spektrumlu aktivitesinin ve güvenliğinin, onu kozmetik ürünlerde kullanışlı hale getirdiğine ve aynı zamanda koruyucu maddelerden kaynaklanan cilt tahrişleri ve alerjiler hakkındaki tüketici endişelerini giderdiğine inanmaktadır..

Ayrıca IK-16-1, yeni antimikrobiyal peptitlerin gelişimini hızlandırmada makine öğreniminin potansiyelini göstermek için kullanılabilecektir. Araştırmacılar yapay zeka ve hesaplamalı simülasyonları kullanarak geliştirme maliyetlerini düşürebilir ve tarama sürecini hızlandırabilir.

Çalışma aynı zamanda antimikrobiyal peptit aktivitesinin altında yatan mekanizmaları tamamen anlamak için makine öğrenimini odaklanmış deneylerle birleştirmeyi de vurgulamaktadır.

Araştırmacılar, etki mekanizmasını ve diğer koruyucu maddelerle birleştirildiğinde faydalarını açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. Alternatif dozaj formlarının incelenmesi ve güvenlik değerlendirmelerinin yapılması durumunda peptidin formülasyonlarda kullanılmasının daha kolay olacağını öne sürülmüştür.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?