Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

NANOMATERYALLERİN GÜVENLİK DEĞERLENDİRMESİNE İLİŞKİN SCCS BİLGİ NOTU

Kozmetik ürünlerde nanomateryallerin güvenlik değerlendirmesine ilişkin SCCS Kılavuz Notlarının 2. revizyonuna dair bilgi notu kısa süre önce yayınlanmıştır.

Revizyon Detayı

Çözünürlük ve çözünme hızları, sulu olmayan ortamlarda çözünürlük, nanopartiküllerin yokluğuna ilişkin kanıtlar, partikül dispersiyonunun önemi, en boy oranı, hücrelere alım, üreme toksisitesi ve potansiyel endokrin bozulması dahil olmak üzere birçok yeni bölüm eklenmiştir. Nanomalzemeler için çapraz okuma ve gruplama yaklaşımlarının kullanımına ilişkin bölümde güncellemeler yapılmıştır.

2022 yılında yayınlanan nanomalzemelerin tanımına ilişkin yeni Avrupa Komisyonu Tavsiye Kararı da tanıtılmıştır. Bu Tavsiye’ye göre: ‘nanomalzeme’, doğal, tesadüfi veya üretilmiş katı parçalardan oluşan, ya kendi başlarına ya da tanımlanabilir birleşikler veya aglomeraların içinde bulunan ve sayısal boyut dağılımında bulunan bu parçaların en az %50’sinin 2022/C229/01 altında listelenen koşullardan en az birini yerine getirdiği malzemeyi ifade etmektedir.

Danışmanlık belgesine (SCCS/1618/20) dayanarak nanomalzeme üzerinde güvenlik endişelerini tetikleyebilecek temel unsurlara odaklanmakta ve aynı zamanda tarihsel/mevcut hayvan verilerinin ne zaman kullanılabileceğini açıklayan bir metin içermektedir. Nanomalzemelerin güvenlik araştırmalarının gelişen doğası nedeniyle, Kılavuz, gelecekte herhangi yeni bilimsel bilgiyi dikkate alacak şekilde daha fazla revize edilebilir.

Kozmetik ürünlerde nanomateryallerin güvenlik değerlendirmesine ilişkin SCCS Kılavuz notlarının 2. revizyonu hakkında daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?