Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik Türkiye

LİLİAL, CMR 1B SINIFINA GİRİYOR!

Lilial, CMR maddesi olarak sınıflandırıldı

11 Ağustos 2020’de Avrupa Komisyonu, AB Resmi Gazetesinde Sınıflandırma, Etiketleme ve Ambalaj Yönetmeliğini (CLP Tüzüğü) değiştiren bir düzenleme yayınlandı.

İlgili düzenlemelerden biri de BMHCA veya Lilial olarak da bilinen alerjen Buthylphenyl Methylpropional ile ilgilidir.

Lilial, kozmetik ürünlerde yaygın olarak bulunan iyi bilinen bir koku bileşenidir.

CLP Yönetmeliği nedir ve Kozmetik Yönetmeliği ile ilgisi nedir?

CLP Tüzüğünün asıl amaçlarından biri, bir madde veya karışımın tehlikeli olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağını belirleyerek sağlığın ve çevrenin yüksek düzeyde korunmasını sağlamaktır.

Kozmetik Yönetmeliği (EC) 1223/2009, CLP Tüzüğü kapsamında kanserojen, mutajenik veya üreme için toksik (CMR) olarak sınıflandırılan maddelerin kozmetik ürünlerde kullanılmasını yasaklar. (Article 15’te CMR bileşenlerini kontrol edebilirsiniz.)

Bir CMR maddesi olarak Lilial

CLP Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Lilial’i CMR 1B olarak sınıflandırır ve 1 Mart 2022’den itibaren geçerlidir. Alerjen içeren kozmetik ürünlerin AB pazarına sürülmesinin veya kullanıma sunulmasının yasaklanması için zamanlama kesin olarak bilinmemektedir. Komisyonun, Kozmetik Yönetmeliğinin Ek II’ sine içeriği eklemesi gerekecek, bu büyük olasılıkla önümüzdeki yılın başında yayınlanacak olan Omnibus Yasası aracılığıyla gerçekleşecek. Omnibus Yasasının yayınlanmasından sonraki uygulama süresi çok kısadır, pratik olarak yayından hemen sonra geçerlidir.

Bu nedenle kozmetik üreticilerinin kokuları Lilial içermeyenlerle değiştirme sürecine hemen başlamaları ve Lilial içeren yeni ürünleri AB pazarına sürmekten kaçınmaları şiddetle tavsiye edilir.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32020R1182

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?