Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
ABD Avrupa Birliği Birleşik Krallık

KOZMETİKLER İÇİN YAKLAŞAN SON TARİHLER

Kozmetik firmaları ürünlerinin zamanla uyumluluğunu sağlamak zorundadır. Bunu yapabilmek için mevzuat değişikliklerinin yakından takip etmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda sizler için, kozmetik üreticilerinin bilmesi gereken yaklaşan yasal son tarihlerin bir listesini derledik.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği’nde Avrupa Komisyonu, formaldehit açığa çıkaran koruyucu maddeler içeren ürünlerin etiketlerine “Releases formaldehyde.” uyarısının eklenmesine ilişkin eşiği 10 ppm‘e düşürmüştür. Yeni etiketleme zorunluluğu, AB pazarına sunulacak yeni ürünler için 31 Temmuz 2024 itibarıyla geçerli olacaktır. Şirketlerin halihazırda piyasada bulunan kozmetiklere yönelik yeni gereksinimlere uyum sağlamak için 31 Temmuz 2026’ya kadar süreleri bulunmaktadır.

Ayrıca, 15 Mart 2024’te Avrupa Komisyonu, çeşitli nanomateryallerin yasaklanmasını belirleyen ve Hydroxyapatite (nano) kullanımını kısıtlayan yeni bir Yönetmelik yayınlamıştır. Son tarihler, ilk defa piyasaya arz edilecek ürünler için, 1 Şubat 2025; hali hazırda mevcut olan ürünlerin piyasada bulundurulması için 1 Kasım 2025’tir.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık ile ilgili olarak, 6 Temmuz 2024 itibarıyla yalnızca Metil-N-metilantranilat (M-N-MA) ile ilgili en son kısıtlamalara uygun ürünler Birleşik Krallık pazarına sunulabilecektir. Bu kısıtlamalara uymayan ürünlerin 6 Temmuz 2026’dan önce Birleşik Krallık pazarından sürülmesi veya geri çağrılması gerekiyor. M-N-MA’nın güncellenen düzenleyici durumu, Birleşik Krallık’ın Brexit sonrasında AB kararlarına nasıl uyum sağladığının bir örneğidir.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde MoCRA gerekliliklerinin bir kısmı 2024 yazında uygulanmaya başlamaya devam edecektir. Bu anlamda ABD pazarına yönelik kozmetik ürün üreten veya işleyen tesislerin 1 Temmuz 2024 tarihine kadar FDA’ya kaydolması gerekiyor. Aynı tarihe kadar şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan kozmetik ürünlerin listeleme işlemlerini de tamamlamış olması gerekmektedir.

Son olarak, 29 Aralık 2024’e kadar kozmetik ürünlerin etiketlerinde olumsuz olay bildirimi için iletişim bilgilerinin yer alması zorunlu olacaktır. Bu iletişim bilgileri bir ABD adresi, ABD telefon numarası veya e-posta veya web sitesi (yabancı veya yerli) gibi elektronik iletişim bilgileri olabilir.

Kozmetiklerin yasal uyumluluğunu sağlamak adına son tarihlerden ilk siz haberdar olmak için sitemizdeki “Önemli Tarihler” sayfamızı takip edebilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?