Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Kozmetik

KOZMETİK VE BANYO MALZEMELERİNDE BAHAR TEMİZLİĞİ

Bahar resmen geldi- ki bunun tek bir anlamı olabilir.
Dolaplarımızın, köşelerimizin yıllık olarak temizlenmesinin zamanı geldi.
Peki ya banyo dolaplarımız, makyaj çantalarımız ve tuvalet çekmecelerimiz?
Güzellik uzmanları, günlük temel ihtiyaçlarımızın kullanımının güvenli olduğundan emin olmak için güzellik ve kişisel bakım ürünlerimizi ve araçlarımızı baharda temizlememizi önerir.

  1. Ürünün En İyi Kullanım Süresi Dolmuşsa Onları Emekli Edin!

Çoğu kozmetik ve banyo malzemeleri genellikle küçük miktarlarda kullanıldığı için çok uzun süre dayanacak şekilde formüle edilmiştir. Ama tabi ki sonsuza kadar değil! Bu yüzden en önemli olan ilk şey, raf ömrü aşılmış olan ürünlerin atılmasıdır. Güvenli ve kaliteli kullanım ömrü 30 aydan daha kısa olan ürünlerin etiketinde Son Kullanma Tarihi ya da kum saati sembolü ile birlikte belirtilen Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi bulunur. Kullanım ömrü 30 aydan fazla olan ürünlerde ise açık kapak sembolü (PAO) ile ürünün kapağı açıldıktan sonraki kullanım ömrü hakkında bilgi bulunmaktadır.

Biz sizlere ürünlerinizi ne zaman açtığınızı not etmenizi tavsiye ediyoruz, böylece o ürünün kullanım ömrünün ne zaman sonlandığını bilebilirsiniz. Ürünün etiketine veya kutusuna o günün tarihini küçük bir not şeklinde yazabilirsiniz. Bu sürenin geçtiğini fark ettiğiniz ürünlerinizi kullanmamanın ve geri dönüştürmenin zamanı geldiğini anlamış olursunuz.

2. Doku, Renk veya Kokuda Değişiklik Olup Olmadığını Kontrol Edin

Ürünlerinizi ilk ne zaman açtığınızdan emin değilseniz, dokusunda, renginde veya kokusunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Çünkü bu artık o ürünü kullanmamanız gerektiğinin habercisidir.

Ürünler katı koşullar altında ve gerekli kontroller yapılarak üretilir, yani onları satın aldığınızda bakteri, maya ve küf gibi mikroorganizmalar tarafından kontamine olmazlar. Fakat ürünü açtığınız anda itibaren PAO saati işlemeye başlar. Bu nedenle, herhangi bir zararlı etki yaşamaktan kaçınmanın en iyi yolu PAO süresine bağlı kalmaktır.

3. Geride Kalan Her Şeyi Temizleyin!

Artık tarihi geçmiş ürünlerinizi kaldırdığınıza göre, geri kalan her şeyi derinlemesine temizlemenin vakti geldi. Hala kullanmakta olduğunuz ürünlerinizdeki kalan tüm izleri veya lekeleri temizlemek için nemli bir bez kullanın. Makyaj veya tuvalet çantanız yıkanabilir ise, çamaşır makinenizde yıkayın. Ardından fırçalarınızı, ürün uygulama aparatlarınızı ılık su ve antibakteriyel sabunla iyice yıkayın. Sabunun iyice durulandığından emin olduktan sonra kurulayarak tekrar çekmecelerinize yerleştirebilirsiniz.

İdeal olarak, cildinize herhangi bir bakteri veya artık yağ bulaştırmadığınızdan emin olmak için ürün uygulama aparatlarınızı ve fırçalarınızı birkaç haftada bir temizlemenizi öneririz.

4. Sınıflandırın ve Saklayın

Şimdi yeni temizlenmiş ürünlerinizi ayırma ve saklama zamanı. Genellikle ürününüzün orijinal ambalajının üzerinde önerilen saklama yönergelerini bulacaksınız. Ancak genel kural olarak güzellik ve kişisel bakım favorileriniz için serin ve kuru bir yer bulmalısınız. Özellikle koku ürünleri ısıdan ve direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Ürünleriniz ancak doğru şekilde depolandığında uzun yıllar dayanabilir.

Banyolar şampuan, traş ürünleri ve diş macunlarının saklanması için bariz bir seçim olsa da, yüksek nem nedeniyle kozmetik ürünleri saklamak için en iyi yer değiller. Bunun yerine serin ve kuru bir dolap veya çekmece tercih etmelisiniz.

5.  Gezegen Dostu Bir Tüketici Olun!

Son olarak, artık emekliye ayırdığınız ürünleri ne yapacaksınız? Bunları bertaraf etmenin gezegen dostu yolunu bulmak için etiketten başka bir yere bakmayın. Yeşil veya siyah bir arka plan üzerinde dairesel bir ok mu gördünüz? Bu, ürününüzün tamamının veya bir kısmının geri dönüştürülebileceğini bilmenizi sağlar. Bunun yanında, genellikle ürünün hangi parçalarını geri dönüştürebileceğiniz ve bunu nasıl veya nerede yapabileceğiniz hakkında ek bilgiler bulacaksınız. Ambalajı normal ev geri dönüşümüne ekleyebilir veya geri dönüşüm planı gibi sayıları giderek artan özel hizmetlere yönlendirilebilirsiniz.

Günlük temel ihtiyaçlarınızın her küçük parçasını geri dönüştürmek için emin olun her zamankinden daha fazla fırsat var. Emin değilseniz, paketin üzerinde bulunan ürünün üreticisi ile iletişime geçerek geri dönüşüm tavsiyesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?