Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Kozmetik Türkiye

KOZMETİK ÜRÜN VE TIBBİ CİHAZ KAYIT BAŞVURULARI

Bilindiği üzere 01.03.2016 tarihi itibariyle kozmetik ürünlerin, 12.06.2017 tarihi itibariyle de tıbbi cihazların kayıt işlemleri Ürün Takip Sistemi (ÜTS) üzerinden yapılmaktadır. 28.05.2024 tarihi itibariyle söz konusu ürünlere ilişkin yapılacak firma, belge ve ürün başvurularında tahakkuk işlemi gerçekleştirilecektir. Söz konusu tahakkuklara ilişkin işlemler aşağıda yer aldığı şekilde uygulanacaktır.

BAŞVURU TÜRÜNE GÖRE GERÇEKLEŞTİRİLECEK İŞLEMLER

Kozmetik Ürünler İçin

  • Kozmetik ürün bildirim başvurularında, ilgili tahakkuk işlemi başvuru içinde yer alan her bir ürün barkodu için gerçekleştirilecektir. Eksiklik bildirilen ürün barkodu için yapılan yeni başvurularda ise ayrıca bir tahakkuk oluşturulmayacaktır. İmal ürünler için indirimli tahakkuk uygulanacaktır.
  • Kayıt altına alınmış olan bir kozmetik ürüne firma tarafından yapılan güncelleme başvurusunda ürün barkodu için tahakkuk işlemi gerçekleştirilecektir.
  • Nanomateryal bildirim başvurularında herhangi bir tahakkuk işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
  • Kozmetik firma kayıt başvurularında tahakkuk işlemi başvuru başına gerçekleştirilecek olup bilgi güncelleme başvurularında ayrıca bir tahakkuk işlemigerçekleştirilmeyecektir.

Tıbbi Cihazlar İçin

  • Tıbbi cihaz EC sertifikası ve uygunluk beyanı belge başvurularına ait tahakkuk işlemi belge başvurusu başına gerçekleştirilecek olup diğer belge başvurularında uygulanmayacaktır. (Kullanma kılavuzu, yerli malı belgesi vb.)
  • Tıbbi cihaz ürün başvurularında bir uygunluk beyanı içerisindeki aynı ürün grubunda yer alan ürünler için 500 ürüne kadar tek başvuru yapılabilmektedir. Tıbbi cihaz ürün başvuruları için tahakkuk işlemi, içerisindeki ürün sayısından bağımsız olarak başvuru başına gerçekleşmiş olacaktır. İmal ürünler için indirimli tahakkuk uygulanacaktır.
  • Hasta başına üretilen ısmarlama tıbbi cihazlar için tahakkuk işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

Bu kapsamda, ilgili tahakkuk işlemlerine ilişkin bilgilere Kurumumuz internet sayfasında yayınlanan “Kurum Hizmetleri Fiyat Tarifesi” belgesinden erişilebilmekte olup ilgili başvuruları yapacak firmaların özellikle Kurumumuz elektronik bilgi yönetim sistemi (ebs.titck.gov.tr) üzerindeki firma kayıt bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

Tüm firmalara önemle duyurulur.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?