Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Birleşik Krallık Kozmetik

KOZMETİK MEVZUATINDA YENİLİKLER: AVRUPA BİRLİĞİ & BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi (OPSS), şüpheli endokrin bozucular ve kozmetik nanomateryalleri hakkında iki veri çağrısı duyurmuştur. OPSS, üreticileri, tüketici derneklerini ve akademisyenleri çeşitli nanomateryallerin veya yüzey işlevselleştirilmiş varyantların, alaşımların veya kozmetikteki diğer ilgili varyantların güvenlik değerlendirmesine ilişkin her türlü bilimsel bilgiyi paylaşmaya davet etmiştir.

Başlatılan veri çağrısında ele alınan bileşenler Platinum (Nano), Copper, Silver, Colloidal Silver, Gold, Colloidal Gold, Gold Thioethylamino Hyaluronic Acid, Silica, Hydrated Silica, Silica Silylate, Silica Dimethyl Silylate, Lithium Magnesium Sodium Silicate And Hydroxyapatit’tir. Silica (Nano), Hydrated Silica, Silica Silylate, Silica Dimethyl Silylate hakkında bilgi için son tarih 27 Haziran 2025, diğer tüm maddeler için son tarih ise 22 Aralık 2023 olarak belirlenmiştir.

Endokrin bozucular için kimyasallar listesinde Triclosan, Triclocarban, 4-Methylbenzylidene Camphor, Salicylic Acid, Butylparaben And Methylparaben  yer alıyor olup ve son başvuru tarihi 15 Aralık 2023 olarak belirtilmiştir.

Avrupa Birliği

Hayvanlar üzerinde yapılan testlerin azaltılmasını hızlandırmak için araştırma, eğitim ve öğretim başlatılması ve kariyerinin başındaki bilim adamlarına keşif amaçlı atölye çalışmaları ve yeni eğitim girişimleri sunmak için bu alanda Üye Devletler ve ulusal yetkililerle potansiyel olarak koordinasyon sağlanması önerilmiştir.

Kozmetik bileşenler için hayvanlar üzerinde test yapılması AB’de Mart 2009’dan bu yana yasaklanmıştır, ancak bu yasa, kimyasal risklere odaklanan AB’nin REACH kimyasallar yönetmeliğinin gerekliliklerini karşılamak için gerekli olan güvenlik testlerini kapsamamaktadır. Bu iki mevzuat arasındaki çelişkiler şu anda Avrupa Birliği Adalet Divanı önündeki iki davada değerlendirilmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?