Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

KIŞ MEVSİMİ İÇİN POPÜLER KOZMETİK ÜRÜN İDDİALARI

Kozmetik sektöründe iddialar, ürünleri farklılaştırmak ve daha iyi pazarlamak için kullanılmaktadır. Kozmetik ürünler mevsimsel kullanımlarına göre ayrılmaktadır. Dolayısıyla yaza uygun kozmetikler, kışa uygun kozmetikler olarak ayrım bulunmaktadır.

Kozmetik iddiaların 655/2013 Sayılı Yönetmelikte (AB) belirlenen ortak kriterlere uyması gerekmektedir. Bu kriterler; yasal uygunluk, doğruluk, kanıtsal destek, dürüstlük, adalet ve bilinçli karar vermedir. Ayrıca, iddialar kanıtlanmalı ve her zaman duruma göre değerlendirilmelidir.

Mevsimi göz önünde bulundurarak, soğuk havayla birlikte cildin farklı ihtiyaçları olmakta ve bu nedenle tüketiciler kozmetikte belirli özellikler aramaktadır. Dolayısıyla kış mevsiminde piyasada olacak ürünler için tüketicilerin ilgisini çeken iddialar değişmektedir.

İlk olarak tüketiciler, rüzgâr gibi dış etkenlere karşı daha fazla nemlendirme ve koruma aramaktadır. Üstelik kış mevsiminde çevresel koşullara bağlı cilt kirliliği oluşmaktadır, bu sebeple tüketiciler cildi daha iyi temizleyen ve cildi aydınlatan, griliğini kapatan ürünler talep etmektedir.

Kış mevsiminin popüler iddiaları ve regülasyon bakış açısından ne anlama geldiği aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

İddialarRegülasyona göre ne yapılmalı?
Süper NemlendiriciÜrün Bilgi Dosyasında (PIF), bu iddianın kanıtsal desteği sağlanmalıdır.
48 Saat NemlendirmeÜrünün o süre boyunca hidrasyon sağladığını gösteren bir testin Ürün bilgi dosyasına dahil edilmesi zorunludur. Kanıt belgesi daha kısa bir hidrasyon süresini destekliyorsa iddiaya izin verilmez.
Mükemmel nemlendirme için Hyalüronik asit içerirFormülasyonda, aynı veya benzer tipte formülasyonda hidrasyon etkisi olduğu kanıtlanmış konsantrasyonda hyalüronik asit bulunmalıdır ve bileşenin hidrasyon özelliklerini destekleyen belgeler Ürün bilgi dosyasına dahil edilmelidir. Ek olarak, bitmiş ürünün kendisinin nemlendirici özelliklere sahip olduğu gösterilmelidir: “Belirli bir bileşenin özelliklerine atıfta bulunan içerik iddiaları, bitmiş ürünün, böyle olmadığı halde aynı özelliklere sahip olduğunu ima etmemelidir”
Cilt Bariyerini KorurÜrün Bilgi Dosyası, bitmiş ürünün cilt bariyerini koruduğunu gösteren bir çalışmayı içermelidir. Bir ürünün anti-kirlilik etkinliği, antioksidan savunma belirteçleri, doku oksijenasyonu ve lipid metabolizması biyobelirteçleri gibi çeşitli parametreler ölçülerek değerlendirilebilir.

Sonuç olarak, bir kozmetiği AB pazarına başarılı bir şekilde yerleştirebilmek için, tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun doğru iddiaların bulunması ve bunların ilgili düzenleyici çerçeveye uygunluğunun sağlanması gerekmektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?