Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

KANADA’DA KOZMETİK ÜRÜN BİLEŞENLERİNİN ETİKETLEMESİNDE YENİ KARAR

Kanada, 29 Ekim 2022 tarihli Gazetesinde, hükümetin kozmetik ürünler de dâhil olmak üzere belirli ürünlerde belirli toksik maddelerin etiketlenmesini gerektiren eylemlere ilişkin bir bildirim yayınlamıştır.

Kanada hükümeti, ister evde ister işte olsun, satın aldıkları ve günlük yaşamlarında kullandıkları ürünlerde, özellikle bu maddelerin çevre veya insan sağlığı üzerinde etkileri varsa, hangi maddelerin bulunduğunu bilmeyi hak ettiğini savunmaktadır. Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı ve Kanada Sağlık Bakanı, işletmelerin Kanadalıları tüketici ürünlerinin çevresel etkileri hakkında bilgilendirmelerini talep ederek ve tüketici ürünlerinde kimyasalların zorunlu olarak etiketlenmesini sağlayarak bu konuyu ele almaya kararlı görünmektedir. Bu nedenle Bill S-5, Kanada Çevre Koruma Yasası’nın giriş kısmına, ürünlerin etiketlenmesi de dâhil olmak üzere, toksik maddelerin çevreye veya insan sağlığına yönelik riskler hakkında Kanadalıların bilgi sahibi olmasının önemini kabul eden bir açıklamanın dâhil edilmesini önermektedir.

Önerilen Eylemlere Tabi Maddeler

Kanada Hükümeti, “Tüketicilere bu maddelerin mevcudiyeti hakkında bilgi sağlamanın çevre veya insan sağlığına yönelik riskleri azaltmaya yardımcı olacağı” fikrinde olup Kanun’un 1. Çizelgesi’nde listelenen bazı maddeler için etiketleme gerekliliklerini genişletmeyi amaçlamaktadır.

Maddelerin etiketlenmesinin gerekli olduğu kriterler aşağıdaki gibidir:

  • Madde, yaşam döngüsünün herhangi bir aşamasında çevre veya insan sağlığına yönelik olası endişelerle sebep olduğunda,
  • Etiketleme, risk yönetimi hedefine ulaşmada yardımcı olabilecek ise,
  • Madde, aşamalı bir düşüşe tabi olup tamamen kısıtlanmadan veya ortadan kaldırılmadan önce bir süre ürünlerde bulunmaya devam edecek ise,
  • Ürünler için madde konsantrasyon limitleri var ise,
  • Maddenin mevcudiyeti ile ilgili bertaraf kılavuzu sağlanmasına ihtiyaç var ise

Maddelerin etiketlenmesinin gerekli olmadığı durumda kriterler aşağıdaki gibidir:

  • Bir federal yasa kapsamındaki düzenlemeler kapsamında ürünlerde toksik bir madde tamamen yasaklandığında
  • Toksik bir madde için tanımlanan riskleri yönetmek için başka bir federal yasa en iyi şekilde yerleştirildiğinde
  • Bir maddenin Kanun kapsamında toksik olduğu ancak belirli bir üründe bulunduğunda veya ürün imha edildiğinde (örneğin soda ve diğer içeceklerdeki karbondioksit) çevre veya insan sağlığı açısından risk oluşturmadığı durumlarda

Etiketleme Formatı

Kanada Hükümeti, geleneksel fiziksel etiketlere ek olarak ürünlerdeki belirli toksik maddeler hakkında bilgi sağlamak için tüketiciye yönelik dijital platformların uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kanada Hükümeti ayrıca, örneğin bir maddenin mevcudiyeti, konsantrasyonu veya miktarı gibi bir etikette bulunması gereken en uygun bilgileri araştıracaktır.

Sonraki Adımlar

Hükümet, 2023’te bir ürün etiketleme stratejisi yayınlamayı ve bu stratejiye sadık kalmayı planlamaktadır. Stratejiye ilişkin kamu girdisi, Hükümetin önerdiği her türlü önlemi bildirecektir. Bu tür teklifler, herhangi bir nihai önlemin yayınlanmadan önce halkla istişare sürecini içerecektir.

Bu niyet bildirimi için kamuoyu istişaresi 12 Ocak 2023’e kadar yapılabilecektir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?