Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Genel Kozmetik Laboratuvar

KANADA’DA HAYVAN DENEYLERİ YASAĞI

Kanada hükümeti, hâlihazırda hayvanlar üzerinde test yapılmasını kısıtlayan üç düzineden fazla ülkeye katılarak, kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yılsonundan önce yasaklayacağını duyurmuştur. 22 Aralık’tan itibaren üreticilerin, bir hayvana acı verebilecek veya güvenliğini tehlikeye atabilecek kozmetik ürün testleri yapmaları yasaklanacaktır. Yasa aynı zamanda güvenliği sağlamak için hayvanlar üzerinde test edilen verilere dayanan herhangi bir kozmetik ürününün satışını ve bir ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğini öne süren yanlış etiketleme iddialarını da yasaklayacaktır.

Yasak, 22 Haziran’da kraliyet onayı verilen ve Gıda ve İlaç Yasasını değiştiren yakın tarihli bir bütçe tasarısına (C-47) dâhil edilmiştir. Sağlık Bakanı yasağı 27 Haziran’da resmen duyurmuştur.

Yasa, uygulanabilir olduğu ölçüde omurgalı hayvan testleri yerine yeni yaklaşım metodolojilerinin (NAM’ler) kullanımına öncelik veren Kanada Çevre Koruma Yasasını (CEPA) modernize eden yakın zamanda kabul edilen mevzuatı tamamlamaktadır.

Güncellenen yasa, aşağıdakiler dâhil olmak üzere, hayvanlar üzerinde test yasağına yönelik çeşitli muafiyetler içermektedir:

  • Kanada hükümeti tarafından bilimsel bir dergide veya web sitesinde yayınlanan veriler;
  • Halka açık olan ve üreticiler tarafından yapılmayan bir testten elde edilen veriler;
  • Kozmetik olmayan bir üründe kullanılmış veya kullanılmış bir madde için Kanada veya başka bir ülkenin yasaları uyarınca gerekli olan testlerden elde edilen veriler;
  • Yasağın yürürlüğe girdiği günden önce yapılan bir testten elde edilen veriler ve yasağın yürürlüğe girdiği günden önceki herhangi bir zamanda Kanada’da satılan kozmetikler.

Health Canada, kozmetik sektörünün dışında, “hayvan testlerine etkili alternatifler geliştirmek, doğrulamak ve uygulamak için uluslararası bilimsel ve düzenleyici toplulukla birlikte çalıştığını” söylemiştir. Önde gelen kozmetik markaları, hayvanlar üzerinde test yapılmasının yasaklanması için kampanya yapmak üzere savunucularla yakın işbirliği içinde çalışmıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?