Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

KANADA DA AB KOKU ALERJENLERİ LİSTESİNİ KABUL ETTİ!

Kanada Kozmetik Yönetmelikleri’ndeki son değişiklikler, AB standartlarıyla uyumlu olarak kozmetik etiketlerinde koku alerjenlerini açıklama ihtiyacını ele almaktadır.  Bu değişiklik, tüketicilere, özellikle alerjileri veya hassasiyetleri varsa, kullandıkları ürünler hakkında bilinçli kararlar almaları için gerekli bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır.

Küçük paketlerde satılan kozmetiklere sahip markaların, aşırı ambalajlamayı sınırlamak için içerikleri çevrimiçi olarak açıklamalarına izin verilmektedir.

İşletmelerin farkında olması gereken 24 Nisan’da duyurulan düzenleyici değişiklikler hakkında   Health Canada şu açıklamada bulunmuştur: “Kozmetik Yönetmelikleri, üründe bir koku bileşeni veya bileşen karışımı bulunduğunu belirtmek için içerik listesinde “Parfum” kelimesinin kullanılmasını şart koşmaktadır. Yalnızca “Parfum” kelimesinin mevcut kullanımı, temas alerjenleri olduğu bilinen belirli koku bileşenlerine karşı alerjisi veya hassasiyeti olan tüketicilere gerekli bilgileri sağlamamaktadır.”

Bu koku alerjenleri kozmetik ürünlerinin etiketlerinde açıklanmazsa, tüketiciler bu bileşenleri içerebilecek ürünleri satın alma ve kullanma konusunda endişe duyuyorlarsa bu bilgileri başka şekilde elde edemeyebilirler. Değiştirilen Yönetmelikler, kozmetikler için etiketleme gerekliliklerini güçlendirerek ve kozmetik etiketlerinde belirli koku alerjenlerinin açıklanmasını zorunlu kılarak bu sorunu ele almaktadır. Bunlar, Avrupa Komisyonu Kozmetik Ürünleri Yönetmeliği’nin Ek III’ünde listelenen koku alerjenlerini ve ayrıca, açıklanması belirlenen maddelere ilişkin gelecekteki güncellemeler için söz konusu Ek’te belirtilen geçiş süresini, ayakta tedavi bazında referansla dahil etmektedir. Bu yaklaşım, AB ile uyumu kolaylaştırır. Bu düzenleyici değişikliğin kozmetik etiketlerine ek bilgi eklenmesini gerektirdiğini kabul eden Sağlık Kanada, küçük paketlerde satılan ürünler için isteğe bağlı bir esneklik ekleyerek, bir web sitesinde koku alerjenleri de dahil olmak üzere içeriklerin açıklanmasına olanak tanıdı. Bu durumda, ürün etiketi tüketicileri içerik listesini bulabilecekleri bir web sitesine yönlendiren bir ifade içermelidir.

Son olarak, Health Canada, Kozmetik Yönetmeliklerinde kullanılan terminolojiyi açıklığa kavuşturarak, kozmetik bildirim gerekliliklerini güçlendirerek ve uyum ve uygulama araçlarını iyileştirerek kozmetiklerin denetimini iyileştirdi. Yeni şeffaflık gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Health Canada: 2006’dan bu yana Kozmetik Yönetmelikleri, koku karışımlarının mevcut olduğunu belirtmek için listenin sonunda “parfum” kelimesi kullanılarak kozmetik etiketlerinde tüm içeriklerin açıklanmasını gerektirir. Genellikle, koku içerikleri çok düşük veya eser miktarda birçok farklı içerikten oluşan karmaşık karışımlardır. Değiştirilen yönetmeliğe göre, Kanada’da satılan kozmetikler, durulanan ürünlerde %0,01’den ve durulanmayan ürünlerde %0,001’den fazla konsantrasyonda mevcut olduğunda etiketlerinde belirli koku alerjenlerini açıklamak zorundadır.

24 koku içerik alerjenini açıklama zorunluluğu, 12 Nisan 2026 itibarıyla tüm kozmetik ürünler (yeni ve mevcut) için yürürlüğe girecektir. 81 koku alerjeninin genişletilmiş listesine uyum zorunluluğu, 31 Temmuz 2026 itibarıyla Kanada’daki yeni kozmetikler için yürürlüğe girecektir. Mevcut ürünlerin geçişi için 31 Temmuz 2028’e kadar süre tanınmıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?