ABD Genel Kozmetik

KALİFORNİYA, “KLOZETE ATMAYINIZ” MENDİL YASASI’NI ONAYLADI

Bebek ıslak mendilleri, temizlik mendilleri ve kozmetik mendilleri; atık sistemleri için yapıları gereği oldukça zararlılar. Suda yapıları bozulmadığı için kanalizasyonlarda büyük tehlike oluşturmakta ve büyük hasarlara yol açmaktadır.

Atık su sektörü, yıllardır sistemlerine mendillerin ve diğer çöplerin uygunsuz şekilde atılmasından kaynaklanan sorunlar yaşamaktadır. Kaliforniya Valisi tarafından imzalanan AB 818, bebek mendilleri, temizlik mendilleri ve kozmetik mendillerine yönelik tüm ambalajların “Klozete atmayınız” (Kanalizasyona Atma) uyarıları göstermesini şart koşmaktadır. İlk olarak 2021’in başlarında önerilen tasarı, atık su ve ürün yönetim gruplarından temsilciler ile mendil üreticileri arasında, kamusal atık su altyapısını rahatsız eden acil bir kirlilik sorununu çözmek için üç yıllık bir çabanın sonucunda getirilmiştir. Mevzuat, ıslak mendil ambalajları için atığa dönüştürme etiketleme gerekliliklerini belirler ve mendil üreticilerinin, klozete atılan mendillerin olumsuz etkileri konusunda halkı eğitmesini gerektirmektedir.

“AB 818 ile mendil endüstrisi, tüketicilerin ürünlerini uygun şekilde atığa dönüştürmeleri için gerekli olan etiketlemenin sorumluluğunu alıyor.”

AB 818, bu suda çözünebilir olmayan mendilleri “kaplanmış ürünler” olarak tanımlamış ve Nonwoven Kumaş Endüstrisi Birliği’nin uygulama kuralları tarafından belirlenen ve kabul edilen gönüllü yönergelere göre etiketleri evrensel bir takma adla işaretlenmelerini gerektirmektedir.

Tasarı ayrıca, ” kaplanmış ürün” üreticilerinin, halkı etiket gereksinimlerinin anlamı hakkında bilgilendirmek ve tüketicilere etiket gereksinimi kapsamındaki ürünleri klozete atmama talimatı vermek için eyalet çapında kapsamlı bir tüketici eğitimi ve sosyal yardım kampanyası yürütmesini gerektirmektedir.

Benzer şekilde, ABD’deki diğer eyaletler de, benzer ıslak mendil etiketleme tasarısında bulunmuştur. Illinois’in SB294’ü ve Massachusetts’in HD1625’i, Kaliforniya

‘nın etiketleme yaklaşımını yansıtırken, Minnesota, klozete atılamayan mendiller için “Do Not Flush” (“Klozete atmayınız”) logosuna ek olarak “flushable” (“klozete atılabilir”) etiketli mendiller için bir atılabilirlik standardı gerektiren HF914’ü tanıtmıştır.

Arka plan

17 Mart 2020’de Kaliforniya Su Kurulları, Kaliforniyalılara ıslak mendillerin ve kağıt havluların kanalizasyon sistemlerini tıkayabileceğini ve kanalizasyona atılmaması gerektiğini bildiren bir bildiri göndermiştir. Kurul, kamuoyuna yapılan duyuruda, eyalet çapındaki atık su arıtma tesislerinin, mendillerin klozete, yani kanalizasyonlara atılması nedeniyle kanalizasyon yönetim toplama sistemleriyle ilgili sorunları rapor ettiğini belirtmiştir.

Kurul, kanalizasyon sızıntılarını önlemek için Kaliforniyalıları dezenfektan mendilleri veya kağıt havluları tuvalete atmamaya çağırmıştır. US EPA da aynı şeyi yapıp, birkaç hafta sonra benzer bir kamu bildirisi yayınlamıştır.

Ulusal bir araştırma ise, Kaliforniya kurumlarının kanalizasyondan mendilleri çıkarmak için yılda yaklaşık 50 milyon dolar harcadığını öne sürmüştür.

CASA (California Association of Sanitation Agencies), bu yasa ile, atık su endüstrisinin çöp tenekesi için tasarlanan mendilleri, kamu kanalizasyon sistemlerinden uzak tutma mücadelesi için ve bu ürünlerin uygunsuz şekilde atılmasıyla ilgili tüketici kafa karışıklığını gidermek için önemli bir adım atıldığını belirtmiştir. Sektör paydaşlarıyla işbirliği içinde çalışarak, tüketicilere netlik sağlamak için bir çözüm sunduklarını ve bu çözümün klozete atılan mendil sayısında azalma sağlayacağını umduklarını eklemiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?