Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Genel

IFRA 50. REVİZYONU YAYINLANDI

IFRA Standartları, koku yaratmanın sınırlarını belirleyerek insanların parfümeri sanatından güvenle keyif almalarını sağlar.

IFRA, Uluslararası Koku Birliği anlamına gelir. Bu, dünya çapında koku endüstrisini temsil eden bir kuruluştur. 1973 yılında Cenevre’de kurulan IFRA, şu anda uluslararası bir konumdadır.

IFRA, iyi işletim uygulamaları için tavsiyeler ve kokuların güvenli olmasını sağlayan yönergeler sağlayan bir ‘’Uygulama Kuralları (Code of Practice)’’ geliştirmiş ve uygulamıştır.

Standartlar, belirli bir kokunun kullanımını sınırlayabilir veya yasaklayabilir ve IFRA sertifikası ile koku bazlı ürün üreticisinin bu standartlara uyumlu olmasını sağlar.

IFRA sertifikası nedir?

IFRA sertifikası, koku üreticisi tarafından oluşturulmuş bir belgedir. Sertifika, üretim sürecinin endüstri standardı ile uyumlu olmasını sağlar. Müşterilerin, koku bileşiklerinin düzenlendiği AB No. 1223/2009 Kozmetik Yönetmeliği başta olmak üzere dünya çapındaki farklı yönetmeliklere uymasını sağlar.

2020’de IFRA, Standartlarda bir güncelleme başlattı. Amacı, yeni verileri, yeni yöntemleri ve yeni ürün çeşitlerini sisteme entegre ederek, koku keyfinin güvenle devam ettirilmesini sağlamaktı.

’49. Değişiklik’ olarak bilinen bu değişiklikler, yıllardır Standartlarda yapılan en büyük değişikliklerdir.

Sektörde kullanılan çok çeşitli içerik maddelerinin devam eden değerlendirmelerine dayanarak, Standartların kapsadığı içerik sayısını 214’e çıkararak 25 yeni Standart eklenmiştir. Yeni verilere dayalı olarak mevcut yaklaşık 100 Standartta da değişiklikler vardır.

2020’de yapılan bu değişikliğin ardından, 30 Haziran 2021’de Mintlactone’a yeni bir Standart ekleyerek bir güncelleme daha yaptı. Bu güncelleme – 50. Değişiklik – ‘döngü dışı’ bir değişiklik olarak bilinir.

50. Değişikliğe ait bildirim mektubunda belirtildiği üzere, bu özel değişiklik, yalnızca koku malzemesi Mintlactone (genotoksik olarak sınıflandırılmıştır) için kullanım yasağını ele alır ve IFRA Uygulama Kurallarında önceki değişikliklere ek olarak gelir.

Sonuç olarak, 10 Ocak 2020’de bildirildiği üzere, 49. Değişikliğin diğer koku malzemelerine yönelik tüm unsurları değişmeden ve yerinde kalır.

50. Değişikliğin uygulama zaman çizelgeleri aşağıdaki gibidir:

Yeni kreasyonlar için yürürlüğe giren Standartların tarihi: Bildirim mektubunun tarihinden 2 ay* sonra (Bildirim 30 Haziran tarihinde yayınlanmıştır, 50. Revizyonun yeni koku kreasyonları için yürürlüğe girme tarihi Eylül 2021 olarak görülmektedir.)

Mevcut kreasyonlar için yürürlüğe giren Standartların tarihi: Bildirim mektubunun tarihinden 13 ay* sonra (Bildirim 30 Haziran tarihinde yayınlanmıştır, 50. Revizyonun mevcut koku kreasyonları için yürürlüğe girme tarihi Ağustos 2022 olarak görülmektedir)

Standartlara yönelik bir sonraki çok bileşenli güncellemenin 2022 için yapılması planlanmaktadır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?