Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

HC BLUE 18: SCCS BİLİMSEL TAVSİYESİ

8 Mayıs 2023 tarihinde Bilim Kurulu, ‘HC Blue 18 (B122)’ saç boyasının güvenliğine ilişkin bilimsel tavsiyesini yayınlamıştır. SCCS, bu belgeyi 27 Nisan 2023’teki genel kurul toplantısında kabul etmiştir.

AB’nin Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS), HC Blue 18’in (Colipa No. B122) saç boyası kullanımı için güvenli olduğunu kabul etmiştir. Komite, kimyasalın oksidatif olmayan saç boyası formülasyonlarında bir bileşen olarak maksimum %0,35’lik konsantrasyona kadar kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Ancak SCCS, HC Blue 18’i “orta derecede hassaslaştırıcı” olarak etiketlemiştir.

Arka plan

INCI adı ‘HC Blue 18’ ve kimyasal adı ‘3-[(E)-(3-kloro-4-hidroksifenil)diazenil]-2,1-benzizotiyazol-5-sülfonamid’ (CAS No. 1166834-57-6/852356-91-3, EC No. -/-)  olan bileşen oksidatif ve oksidatif olmayan saç boyası formülasyonlarında bileşen olarak kullanılmaktadır.

2014 yılında Komisyon hizmetleri, kozmetik ürünlerde ‘HC Blue 18’in güvenli kullanımını desteklemek için sektörden bir dosya almıştır. Karşılık gelen görüşünde (SCCS/1560/15), SCCS, ‘HC Blue 18’in (B122) hem oksidatif olmayan hem de oksidatif saç boyası formülasyonlarında bir bileşen olarak maksimum %0.35 konsantrasyonda kullanılması sonucuna varmıştır. SCCS, “HC Blue 18’in saflığı ve içindeki safsızlıklar hakkında yeterince bilgiye ulaşamamıştır. Safsızlıklarla ilgili ayrıntılar, başvuru sahibi tarafından daha sonraki bir tarihte sunulacaktır.

Başvuru sahibi, Ekim 2022’de alınan mevcut sunumla (yani sunum II), oksidatif olmayan bir bileşen olarak kullanıldığında saflığına ilişkin yeni sağlanan bilgiler ışığında ‘HC Blue 18’in güvenliğini değerlendirmeyi talep etmiştir.

Bilimsel Tavsiyenin Sonucu

1) Sağlanan veriler ışığında, SCCS, HC Blue 18’i hem oksidatif olmayan hem de oksidatif saç boyası formülasyonlarında maksimum % 0,35’lik konsantrasyona kadar kullanıldığında güvenli bulmakta mıdır?

Sağlanan yeni fizikokimyasal verilerin ışığında SCCS, HC Blue 18’in oksidatif olmayan ve oksidatif saç boyası formülasyonlarında bir bileşen olarak maksimum %0,35’lik bir konsantrasyonuna kadar kullanımının güvenli olduğunu düşünmektedir.

2) SCCS’nin HC Blue 18’in kozmetik ürünlerde kullanımına ilişkin başka bilimsel kaygıları mevcut mudur?

SCCS, HC Blue 18’i orta derecede hassaslaştırıcı olarak kabul etmektedir.

Saç Boyası ile ilgili Haberler

  • İlgili bir haberde SCCS, saç boyası Hidroksipropil p-fenilendiamin ve dihidroklorür tuzunun güvenli kullanımına ilişkin nihai görüşünü önümüzdeki ay açıklayacağını belirtmiştir.
  • Ayrıca dövme mürekkepleri ve kalıcı makyajda kullanılan mavi 15:3 ve yeşil 7 pigmentlerinin AB’nin REACH kimyasallar yönetmeliği kapsamındaki geçiş kısıtlaması da Şubat ayında sona ermiştir.
  • Geçtiğimiz Ekim ayında, Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı kozmetikte yasaklı bileşenler listesine o-aminofenol, m-Fenilendiamin HCI, m-Fenilendiamin, Katekol ve Pyrogallol dahil olmak üzere beş saç boyası kimyasalı eklenmiştir.
Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?