Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

GÜVENSİZ KINA ÜRÜNLERİ

Yüzyıllardır güzellik amaçlı kullanılan kına maddeleri, Lawsonia inermis’ in kurutulmuş toz haline getirilmiş yapraklarından elde edilen doğal bir malzemedir. Lawsonia inermis bitkisinin ana etken maddesi Lawsone’ dir. Boyama özelliklerine göre çoğunlukla saç boyası olarak, aynı zamanda da vücut boyama amaçlı uygulanır.

Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS: Scientific Committee on Consumer Safety) görüşleri Lawsonia inermis (henna) üzerinedir farklı bileşimlere sahip olabilecek diğer kına türleri bu değerlendirme kapsamında değildir.

Kozmetik Ürün Piyasasında birçok güvensiz kına ürünü bulunmaktadır; 2020 yılında RAPEX’ den (Güvenlik Kapısı hızlı uyarı sistemi) uyarı alan 10 ürünün 4’ ü Hindistan, 4’ ü Pakistan, diğerleri ise Rusya ve Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti menşeilidir.

Bu ürünlerin güvensiz olarak tespit edilmesi ve piyasadan çekilmesinin en büyük ortak nedeni mikrobiyolojik olarak kontamine olmuş olmaları ve ya yasaklı bileşen içermeleridir, yüksek oranda koruyucu kullanımı, yine mevzuatta göre belirlenmiş maksimum miktarın üzerinde hammadde kullanımı da diğer sebeplerdendir. (%1 üzerinde Phenoxyethanol kullanımları, %2 üzerinde p-fenilendiamin içermeleri, yasaklı bileşen Phenol veya Sodyum Perborat içermesi, 1000 cfu/g üzerinde ölçülmüş mikrobiyolojik değerler)

İnsan sağlığının korunması; ürünlerinizin güvenle piyasaya sunulması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?