Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Ambalaj ve Ambalaj Atığı Yönetmeliği’nden MoCRA’ya, EPR’ye ve “Deforestation-Free” Yönetmeliği’ne kadar, dünya genelinde kozmetik endüstrisi için düzenlemelerin yoğun olduğu bir yıl geride kaldı. AB, Birleşik Krallık ve ötesinde satış yapan şirketler için 2023’teki en önemli mevzuat güncellemelerinden bir özetini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Avrupa Birliği Ambalaj ve Ambalaj Atığı Yönetmeliği

2024’te yürürlüğe girecek AB Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliği’nin tüm ambalajların 1 Ocak 2030’a kadar geri dönüştürülmek üzere tasarlanmasını ve beş yıl sonra geri dönüştürülebilir olmasını sağlamak gibi genel bir hedefi vardır. Bu Yönetmelik ile birlikte;

Yeni Yönetmelik aşağıdaki konuları önermektedir:

• Ambalajı 2030’a kadar %5, 2035’e kadar %10 ve 2040’a kadar %15 azaltma hedefi ve Avrupa Parlamentosu Üyeleri için  plastik ambalajı 2030’a kadar %10, 2035’e kadar %15 ve 2040’a kadar %20 azaltma çağrısı;

• Hijyen nedeniyle gerekli olmadığı veya gıda israfını önlemeye yardımcı olmak amacıyla açık gıda için birincil ambalaj olarak sağlanmadığı sürece, hafif plastik taşıma torbalarının (15 mikronun altında) yasaklanması;

• Gıdayla temas eden ambalajlarda “sonsuza kadar kimyasallar” (per ve poliflorlu alkil maddeler veya PFAS’lar) ve Bisfenol A’nın yasaklanması;

• Tüm ambalajların geri dönüştürülebilir olması ve ikincil mevzuatla tanımlanacak katı kriterleri karşılaması;

• Ambalajın içerdiği malzemelerin (plastik, ahşap, demirli metaller, alüminyum, cam, kağıt ve karton) %90’ının 2029 yılına kadar ayrı olarak toplanması

Birleşik Krallık Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR)

Bu arada Birleşik Krallık’ta da benzer bir sürdürülebilir ambalaj girişimi Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR) girişimi getirilmiştir. Bu girişim şu an için ertelenmiş olup Ekim 2025’te hâlâ yürürlüğe gireceği bilinmektedir. Bu düzenlemelere göre, toplama, ayırma ve geri dönüşüm masraflarını karşılamak için piyasaya sürdükleri ambalajlar için mali katkının markalar tarafından ödenmesi gerekecektir.

Şirketler için geçiş süresi oldukça uzun gibi görünmekle birlikte zaman her geçen gün daraldığından arka planda gerekli sistemlerin kurulması gerektiğini söylemek gerekir. Güzellik tüketicilerinin yeni yeniliklere olan merakı ve sürekli yeni ve geliştirilmiş formül akışı, ambalaj sürdürülebilirliği söz konusu olduğunda büyük bir zorluk yaratmaktadır. Bu güncelleme doğrultusunda, sektörün 2023 için paketleme verilerini raporlaması ve gerektiğinde sunmak üzere hazır tutması gerekmektedir.

Avrupa Birliği Kozmetik Bileşen Düzenlemeleri

Cilt bakımı ve kişisel bakımda güvenliği ve şeffaflığı artırmak için tasarlanan yakında çıkacak AB düzenlemesi, çeşitli bileşenlerin kullanımını etkileyecektir. Etkilenen bileşenler şu şekildedir:

4-Methylbenzylidene Camphor (4-MBC), potansiyel sağlık riskleri nedeniyle kozmetiklerde yasaklanmıştır ve uyumlu olmayan tüm ürünlerin 2025’in 4. çeyreğine kadar piyasadan kaldırılması gerekmektedir.

Alpha-Arbutin‘in kullanım koşulları yüz kremlerinde %2, vücut losyonlarında %0,5, Arbutin‘in kullanım koşulları ise yüz kremlerinde %7 ile sınırlandırılmıştır.Uyumlu ürünlerin 2024’ün üçüncü çeyreği civarında piyasaya sürülmesi, uyumlu olmayan ürünlerin ise 2025’in ikinci çeyreği civarında piyasadan kaldırılması gerekiyor.

A vitamini bileşikleri (Retinol, Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate) vücut losyonlarında %0,05 ve diğer durulanan ve durulanmayan ürünlerde %0,3 (retinol eşdeğerinde)  ile sınırlandırılmıştır.  Bu ürünlerin etiketlerinde ayrıca “Günlük A Vitamini alımınıza katkıda bulunan A Vitamini ile ilgili bileşikler içerir” ifadesi yer almalıdır. Uyumlu bir ürünün piyasaya sürülmesi için 18 ay (2025’in 2. çeyreği); Uyumlu olmayan ürünün piyasadan kaldırılması için 36 ay (2026’nın 4. çeyreği)

Triclocarban’ın gargaralar hariç tüm kozmetik ürünlerde maksimum konsantrasyonu %0,2 olarak ve Triclosan’ın diş macunlarında, el sabunlarında, vücut sabunlarında/duş jellerinde, deodorantlarda (sprey olmayan), yüz pudralarında ve leke gidericilerde ve takma tırnak sistemlerinin uygulanmasından önce el ve ayak tırnaklarını temizlemek için tasarlanmış tırnak ürünlerinde maksimum konsantrasyonu %0,3 olarak belirlenmiştir. Her iki bileşen de 6 yaşın altındaki çocukların kullanımına yönelik diş macunlarında yasaklanmıştır. Uyumlu ürünler 2024 yılının üçüncü çeyreğine kadar piyasaya sürülmeli, uyumlu olmayan ürünler ise 2025’in ikinci çeyreğine kadar piyasadan kaldırılmalıdır.

Sentetik polimer kullanımını kısıtlayan Yönetmelik (AB) 2023/2055 (Mikroplastik Yasağı)

Sentetik polimer mikropartikülleri, kendi başlarına maddeler olarak veya sentetik polimer mikropartiküllerin karışımlara beklenen bir özelliği kazandırmak için kasıtlı olarak eklendiği durumda ağırlıkça %0,01’e eşit veya daha yüksek bir konsantrasyondaki karışımlar halinde piyasaya arz edilmesi yasaklanmıştır. Yönetmelik (AB) 2023/2055 17 Ekim 2023 tarihinden itibaren yürürlüktedir.

Kozmetik Ürün KategorisiUyum Sağlamak için Son Tarih
Eksfoliye edici mikro boncuklar, plastik parıltılar/simler (loose glitters)17 Ekim 2023*
Durulanan ürünler17 Ekim 2027
Deterjanlar, mumlar, cilalar ve hava bakım ürünleri17 Ekim 2028
Kokuların kapsüllenmesi için sentetik polimer mikroplastikler ve durulanmayan ürünler17 Ekim 2029
Kalıcı kozmetik tırnak ürünlerine, dudak ürünlerine ve makyaj malzemeleri17 Ekim 2035

*Eksfoliye edici mikro boncuklar, plastik parıltılar/simler (loose glitters) içeren ürünler geçiş sürelerinde belirtilen ürün kategorilerine bağlı olarak farklı geçiş dönemlerine tabiidir.

Avrupa Birliği’nde Hayvan Deneyleri ve REACH Kimyasal Düzenlemeleri

Avrupa Komisyonu, Ocak ayında Avrupa Vatandaş İnisiyatifi (ECI) ‘Cruelty-Free Cosmetics’i sunulmasının ardından kozmetik hayvan deneyimi yasağını korumak ve güçlendirmek için yeni bir yol haritası tanıttı. Komisyon, hayvan deneylerinin azaltılmasını hızlandırmak amacıyla araştırma ve eğitim başlatmayı önerdi ve potansiyel olarak üye devletler ve ulusal otoritelerle işbirliği yaparak bu alanda özellikle kariyerinin başındaki bilim insanları için keşif atölyeleri ve yeni eğitim girişimleri sunmayı planladığını öne sürmüştür. Kozmetik içerikleri için hayvan deneyleri, AB’de Mart 2009’dan beri yasak, ancak bu yasa, AB’nin işçilere ve çevreye yönelik kimyasal risklere odaklanan REACH kimyasal düzenlemelerinin gereksinimlerini karşılamak için gereken güvenlik testlerini kapsamamaktadır.

“Deforestation-Free” Yönetmeliği

 “Deforestation-Free” Yönetmeliği (EUDR) Haziran ayı sonunda yürürlüğe girmiş ve AB şirketlerine AB’de sattıkları veya AB’den ihraç ettikleri belirli ürünlerin ormansızlaşmayla bağlantılı olmadığını ispatlama koşulu getirmiştir. Yeni yönetmelik, AB şirketlerini tedarik zincirlerinin çevresel etkileri konusunda hesap verebilir hale getirmeyi amaçlamakta ve kakao, kahve, palmiye yağı, kauçuk, soya ve ahşaptan üretilen ürünlere ilişkin kuralların ana hatlarını çizmektedir.

Yönetmelik, şirketlerin aşağıdaki üç koşulun yerine getirildiğini doğrulayamadığı sürece bu ürünlerin AB pazarı içinde veya dışında satışı yasaklamaktadır.

• Ürünler 31 Aralık 2020’den sonra ormansızlaşmaya maruz kalan arazilerden gelmiyorsa;

• Ürünler, üretildikleri ülkenin kanunlarına uygun olarak üretilmiş ise;

• Ürünler durum tespiti beyanı kapsamında ise.

Şirketler ayrıca ilgili ürünleri AB pazarında satmadan veya ihraç etmeden önce üç adımlı bir durum tespit sürecini takip etmelidir:

  • İlgili ürünlerin yukarıda belirtilen üç koşula uygun olduğunu gösteren bilgi, belge ve verilerin toplanması;
  • Risk değerlendirmesinin yapılması;
  • Ek bilgi toplamak, bağımsız anketler ve denetimler yapmak veya kapasite geliştirme veya yatırımlar yoluyla tedarikçileri desteklemek gibi riski azaltmaya yönelik önlemlerin benimsenmesi. Daha sonra, IFRA Standartlarının tüketici ürünlerinde kokuların güvenli ve sürdürülebilir kullanımını teşvik etmesi ve hakemli araştırma ve güvenlik analizinin ürünü olması için bir bilgi sistemi aracılığıyla yetkililere bir durum tespiti beyanı sunmaları gerekir.

IFRA Standartlarında 51. Değişiklik

51. Değişiklik, koku bileşenlerinin kullanımına ve bir bileşenin kullanımına ilişkin spesifikasyonlara kısıtlamalar getiren 47 yeni Standart getirmiştir. Aynı zamanda 11 koku bileşenine ilişkin mevcut Standartları da revize etmiş ve güvenli kullanım seviyeleri belirlenemediği için 1 koku bileşeninin kullanımını yasaklamıştır. Kısıtlamaların uygulama zamanlarında da değişiklik yapılarak, Yeni ürünler için zaman çizelgesi 30 Mart 2024’e kadar dokuz aya kısaltıldı, mevcut ürünler için ise 28 aydan 30 Ekim 2025’e kadar uzatıldı.

MoCRA

MoCRA Yasası’nın Aralık 2022’de yürürlüğe girmesinden bu yana FDA Kozmetik Düzenlemelerinde oldukça fazla güncelleme olmuş ve MoCRA’nın kozmetik ve kişisel bakım ürünü üreticilerine yönelik gerekliliklerinin uygulanması konusunda birçok aksiyon alınması gerekmektedir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri şirketlerinin, MoCRA’nın 29 Aralık 2023’te yürürlüğe girmiş olan son tarihlerine uygunluğu sağlamak için en son taslak kılavuz belgeleri, FDA güncellemeleri ve gereklilik son tarihleri konusunda güncel kalması gerekmektedir.

Çin Kozmetik Düzenlemeleri

Bu değişiklik, Şangay Belediye Tıbbi Ürünler İdaresi’nin (MPA), bazı kozmetik şirketlerine mağaza içi kişiselleştirilmiş kozmetik hizmetleri için lisans vermesinin ardından gündeme gelmiştir. Otorite, gelişmekte olan bu sektöre yönelik düzenlemeleri daha da standart hale getirmek için 20 Temmuz’da Şanghay’ın Pudong Yeni Bölgesinde Yerinde Kişiselleştirilmiş Kozmetik Hizmetlerinin Yönetimine ilişkin Hükümleri (Deneme Hükümleri) duyurmuştur.

Deneme Hükümleri 20 Ağustos 2023’ten 19 Ağustos 2025’e kadar yürürlüğe girmiştir. Bu kurallar, Pudong Yeni Bölgesi’nde fiziksel mağazaları bulunan ve çocuklar hariç bireysel tüketici ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürünlerin yerinde üretimi ve paketlenmesini sunan şirketler için geçerli olacaktır.

Kişiselleştirilmiş hizmet lisansı başvurusu sırasında, Çin pazarına kozmetik ürünleri sunmaktan sorumlu şirket veya kişinin, çeşitli koşulları yerine getirme yeterliliğini kanıtlayan belgeler sunması gerekmektedir.

Bunlar, kişiselleştirilmiş hizmet ve ürünlerin risk değerlendirmesi ve kontrolünün tüm sürecini yürütmenin yanı sıra ürünlere yönelik olumsuz reaksiyonları izleme ve değerlendirme yeteneklerini de içermektedir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?