Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik REACH

D4, D5 ve D6 İÇİN YENİ KISITLAMA

17 Mayıs 2024’te Avrupa Birliği Resmi Gazetesi, (AB) 2024/1328 sayılı Komisyon Yönetmeliği’ni yayınlamıştır. Beklendiği gibi, yeni Yönetmelik octamethylcyclotetrasiloxane (D4), decamethylcyclopentasiloxane (D5) ve dodecamethylcyclohexasiloxane (D6) kullanımına ilişkin REACH’te değişiklik yapmaktadır. Bu kısıtlamalar, durulanan kozmetik ürünlerde D4 ve D5 için REACH kapsamında halihazırda mevcut olan kısıtlamalara eklenmiştir.

Bu önlem, bu maddelerin tüketici ürünlerinde kullanılmasıyla bağlantılı olarak su sistemine ve atmosfere salınan çevresel riskleri ele almak için gereklidir. Ayrıca, ECHA’nın Risk Değerlendirme Komitesi (RAC), kozmetik ürünleri bu maddelerin çevreye salınımının ana kaynağı olarak tanımlamıştır.

D4, AB Kozmetik Yönetmeliği Ek II’de (kozmetiklerde kullanılması yasaklanan maddelerin listesi) yer aldığından bu maddeye yönelik yeni REACH kısıtlamaları, kullanımı zaten yasak olduğundan kozmetik ürünleri etkilemeyecektir.

D5 ve D6 İçin Yeni Kısıtlamalar

Güncellenen REACH kısıtlamalarına göre Decamethylcyclopentasiloxane (D5) ve Dodecamethylcyclohexasiloxane (D6) aşağıdaki koşullara göre kozmetiklerde kullanılabilir.

Decamethylcyclopentasiloxane (D5):

31 Ocak 2020’den bu yana durulanan kozmetik ürünlerde maksimum %0,1 konsantrasyonuna kadar (halihazırda geçerlidir); 6 Haziran 2027 itibarıyla, durulanmayan kozmetik ürünlerde maksimum %0,1 konsantrasyonuna kadar.

Dodecamethylcyclohexasiloxane (D6):

6 Haziran 2027 itibarıyla durulanan ve durulanan kozmetik ürünlerde maksimum %0,1 konsantrasyonuna kadar.

Avrupa Komisyonu’nun görüşüne göre yeni kısıtlamalar için 3 yıllık bir geçiş döneminin yeterli olduğu belirtilmiştir.

Kozmetik ürün üreticisi veya marka sahibi iseniz ürünlerinizin D5 veya D6 içerip içermediğini kontrol etmeniz ve ilgili bileşenleri içeren ürünleriniz için 6 Haziran 2027 itibarıyla geçerli olacak %0,1’lik konsantrasyon sınırını karşılayıp karşılamadığını tespit etmenizi tavsiye ederiz.

Gerekli olduğu durumda ürünlerinizi yeniden formüle etmeniz, bitmiş ürün analizlerini yeni formül ile tekrarlamanız, ürün güvenlilik değerlendirme raporu ve ürün bildiriminde güncellemeleri yaparak ürün bilgi dosyasını güncel tutmanız gerekecektir.

Son olarak, 6 Haziran 2027 tarihine kadar uyumlu olmayan ürünlerinizin AB pazarına arzını durdurmalısınız.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?