Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Çin Kozmetik

ÇİN’E HAYVAN TESTLERİ YAPILMADAN KOZMETİK ÜRÜN İHRACATI

Çin’e kozmetik ürünleri hayvanlar üzerinde test etmeden ihraç eden ilk ülke Fransa oldu.

Fransa’nın güzellik federasyonu Fédération des Entreprises de la Beauté’ye (FEBEA) göre Fransa, Avrupa Birliği’nde (AB) Çin’e hayvanlar üzerinde test yapılmadan ‘sıradan’ kozmetik ihraç eden ilk ülke oldu. ‘Sıradan’ kozmetikler arasında şampuan, allık, maskara ve kokular bulunmaktadır.

Dünya çapındaki şirketler bu kriteri atlamak için, ürün güvenliği değerlendirmelerine ek olarak, onaylanmış makamlara şirketin İyi Üretim Uygulamalarına uyduğunu belirten bir sertifika sunmalıdır. “Sıradan” kozmetik ürünlerin ithal etme kriterlerini karşılayan şirketler artık Çin laboratuvarlarında göz ve cilt tahrişi için hayvanlar üzerinde test yapılmasını gerektirmiyor.

“Kozmetik endüstrisi, Avrupa’da hayvanlar üzerinde test yapılmasını tamamen yasaklayan tek sektör.”

2009’dan beri AB’de hayvanlar üzerinde testler yasaklandığından, küresel kozmetik şirketleri ve sağlık otoriteleri, Çinli yetkililere hayvan testlerine alternatifler sunmaya çalıştılar. Haziran 2014’ten beri Çin’de üretilip pazarlanan şampuan, duş jeli ve makyaj gibi bazı kozmetik ürünler için artık hayvan testi gerekli değildir ancak yerli özel kullanım ürünleri ve ithal edilen tüm kozmetik ürünler için hayvan testi zorunlu kılınmaktadır.

Fransa’da, Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı (ANSM), kozmetik üreticilerine İyi Üretim Uygulamaları sertifikası verebilir. 12 Ocak 2021’den bu yana, ANSM, tüm Fransız kozmetik üreticilerinin ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeden Çin’e ürün ihraç etmelerine izin verdiği bildirilen bu sertifikayı almak ve gerekli belgeleri indirmek için bir platform oluşturdu.

Çok uluslu şirketlerin çoğunun Çin’de fabrikaları bulunmaktadır, ancak şimdiye kadar diğer yabancı güzellik ürünleri için hayvan testi gereklilikleri, şirketlerin doğrudan ülkeye ihraç yapmasını engelledi. Çoğu zaman, hayvan testi yapmayan şirketler, e-ticaret web siteleri aracılığıyla Çinli tüketicilere ürün satmayı seçti. Bildirildiğine göre, bunun nedeni, sitenin kendisi ve sipariş yerleri Çin dışındaysa ve ürünler doğrudan Çin’deki bir tüketiciye gönderilmişse, Çin’deki pazarlama öncesi ve sonrası test gereksinimlerinin tüketiciler tarafından bir e-ticaret web siteleri aracılığıyla sipariş edilen güzellik ürünlerine uygulanmamasıdır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?