Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

Brexit’in gerçekleşmesi kozmetik ürünlerin düzenlenmesini etkilemiştir. 31 Aralık 2020’den sonra, Birleşik Krallık’ta piyasaya arz edilecek kozmetik ürünlere Birleşik Krallık Kozmetik Yönetmeliği’ne uyma zorunluluğu getirilmiştir. Birleşik Krallık , Brexit’e kadar AB Kozmetik Yönetmeliği’ni kabul etmekteydi; ancak Brexit sonrası Avrupa ve Birleşik Krallık düzenlemeleri farklılaşmıştır.

Birleşik Krallık kozmetik maddeleri değerlendirmek ve kısıtlamak için kendi sistemini kurma kararı almıştır. Bunun ışığında, Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi (OPSS) SAG-CS’yi kurmuştur.

SAG-CS, Gıda-dışı ve Tıbbi Olmayan Tüketici Ürünlerinin Kimyasal Güvenliği Bilimsel Danışma Grubu anlamına gelmektedir ve OPSS’ye tüketici ürünlerinde kullanılan maddeler hakkında bilimsel tavsiyeler sunmaktadır. SAG-CS kozmetik ürünler, oyuncaklar ve tekstillerde endişe duyulan maddelerin güvenliği hakkındaki görüşlerini yayınlamaktadır.

Esasen, SAG-CS, AB’deki SCCS’nin eşdeğerini yansıtmaktadır. OPSS’nin bir maddenin güvenliği hakkında şüpheleri olduğunda, SAG-CS kozmetik ürünlerdeki bu maddenin güvenliğini değerlendirmek zorundadır. İngiltere hükümeti, malzemeleri yasaklamaya veya kısıtlamaya karar verirken SAG-CS görüşlerini göz önünde bulundurmaktadır.

SAG-CS Görüşleri

SAG-CS, kuruluşundan bu yana, Deoksiarbutin, Salisilik Asit, Metil-N-metillanhranilat, HAA2999 ve HAA2999 (nano) ve Formaldehit salımı yapan hammaddelerinin kozmetik ürünlerindeki güvenliği değerlendirmiştir.

Bu görüşler SAG-CS’nin SCCS sonuçlarıyla uyumunu göstermektedir. İyi bir bilimsel uygulamada, malzemelerin güvenliği ile ilgili mevcut tüm veriler ışında değerlendirmeler yapılmaktadır ve bu nedenle SCCS görüşleri SAG-CS tarafından dikkate alınması gerekmektedir. Sonuç olarak, Birleşik Krallık hükümeti aşağıdaki hükümleri kabul etmiştir:

  • 15 Aralık 2022’den itibaren yeni ürünler için ve 15 Mart 2023’ten itibaren piyasada bulunan ürünler için kozmetik ürünlerde deoksiarbutin yasaklanması;
  • Salisilik asit için aynı tarihlerden itibaren yeni kısıtlamaların getirilmesi;

Ayrıca, İngiltere’nin 1 Ocak 2021’den sonra Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen diğer bileşen güncellemeleri ile ilgili olarak AB’yi takip etmesi beklenmektedir. Şu anda, AB ve İngiltere arasındaki içerik statüsü üzerindeki farklılıklar, İngiltere’nin uygulamalarını geciktirmesinin bir sonucu olarak görülmektedir. Aslında, bir maddenin İngiltere’de yasaklanması veya kısıtlanması için, SAG-CS değerlendirmesine tabi tutulmalı ve daha sonra yasama sürecini takip etmesi gerekmetedir. Bununla birlikte, gelecekte AB ve İngiltere’deki kozmetik bileşenlerin düzenlenmesi konusunda daha büyük farklılıklar meydana gelebileceği öngörülmektedir.

Kaynakça:

Gov.uk. (2023). Scientific Advisory Group on Chemical Safety in Consumer Products. Retrieved on 15/03/2023

Gov.uk. (2022). Planned changes to toys and cosmetics regulations. Retrieved on 15/03/2023

legislation.gov.uk. The Toys and Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) Regulations 2022. Retrieved on 15/03/2023

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?