Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Biyosidal Türkiye

BİYOSİDAL ÜRÜNLER İLE İLGİLİ DUYURU

Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanlığı tarafından 24.10.2022’de biyosidal ürünlerle ilgili iki bildiri yayınlanmıştır.

1.Duyuru

“30.11.2021 tarihinde Kurumumuz resmî web sayfasında yayımlanan duyuruda; Kurumumuzca ruhsatlandırılmış ve ruhsat geçerlilik süresi devam eden ürün tipi-1 ve 19 biyosidal ürünlerin ruhsatları doğrultusunda ÜTS’ye temel veri alanlarının aktarıldığı ve bu doğrultuda ruhsatlı ürünlerin ÜTS Bilgi Bankasında görülebilmesi için eksik veri alanlarının ivedilikle firmalar tarafından tamamlanması gerektiği bilgisi verilmiştir.

24.05.2022 ve 25.08.2022 tarihli Kurumumuz resmî web sayfasında yayımlanan duyuruda da 30.08.2022 tarihine kadar ÜTS Biyosidal Modülü üzerinden ruhsatlı ürün tipi-1 ve 19 biyosidal ürünlerin aktarımlarının eksiksiz ve daha önce ESY üzerinden gönderilen güncel belgelerle uyumlu olacak şekilde tamamlanması gerektiği bildirilmiştir.

Sistem taratıldığında halen başvuru yapmayan ve belirtilen tarihten sonra başvuru yapan firmaların bulunduğu tespit edilmiş olup bundan sonraki süreçte biyosidal ürünlere yönelik güncelleme ve sertifika başvuruları ÜTS üzerinden yürütüleceği için ürünlerin ÜTS’ye aktarılması zorunludur.

Bu kapsamda 31.12.2022 tarihine kadar ruhsatlı ürünlere yönelik verilerin ÜTS’ye aktarılması aksi takdirde bu tarihten sonra ÜTS’ye aktarılmayan ürünlere yönelik hiçbir işlem yapılamayacağı hususunda;

İlgililere önemle duyurulur.”

2.Duyuru

Bilindiği üzere ÜTS Biyosidal Modülü 09.12.2021 tarihinde kullanıma açılmış olup ürün tipi-1 ve 19 biyosidal ürünlerin ruhsat başvuruları ÜTS üzerinden alınmaktadır.

Söz konusu biyosidal ürünlere yönelik “Serbest Satış Sertifika Modülü” ve “Ruhsatlı Biyosidal Ürün Güncelleme Başvuru Modülü” çalışmaları tamamlanmıştır.

Bu kapsamda bundan sonraki süreçte aşağıda belirtilen başvuruların ÜTS üzerinden yapılması gerekmektedir. ESY üzerinden yapılacak olan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır:

        Ücretli Güncelleme Başvuruları

1.      Belge Yenileme Başvurusu

·Kullanıcı Grubu Değişikliği

·Nominal Miktar Değişikliği

·Uzun Süreli Stabilite Test Çalışmalarının Tamamlanması

2.      Firma Unvan Değişikliği Başvurusu

3.      İsim Değişikliği Başvurusu

4.      Üretim Yeri Değişikliği/Üretim Yeri İlavesi/Dolum Yeri İlavesi Başvurusu

5.      Zararlı İlavesi İçin Değerlendirme Başvurusu

       Ücretsiz Güncelleme Başvuruları

1.      Aktif madde üreticisi/tedarikçisi değişikliği

2.      Ambalaj materyal bilgileri değişikliği

3.      İmalattan sorumlu müdür değişikliği

4.      Ara dönem stabilite raporlarının gönderilmesi

     Serbest Satış Sertifikası

İlgililere önemle duyurulur.

https://www.titck.gov.tr/duyuru/biyosidal-firmalarinin-dikkatine-24102022095951 linki üzerinden 1. duyuruya ulaşılabilir.

https://www.titck.gov.tr/duyuru/biyosidal-firmalarinin-dikkatine-24102022101159 linki üzerinden 2.duyuruya ulaşılabilir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?