Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Birleşik Krallık Kozmetik

BİRLEŞİK KRALLIK’TA AEROSOLLERİN ETİKETLENMESİ

Eylül 2020’de, UKCA (UK Conformity Assessed) işaretinin Büyük Britanya pazarında CE işaretinin yerine kullanılmasına ilişkin bir kılavuz yayınlandı. Bu kılavuz 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olmaya başlamıştır.

UKCA işareti, belirli bir ürünün Büyük Britanya tarafından belirlenmiş sağlık, güvenlik ve çevre düzenlemeleri standartlarına uygunluğunu gösteren yeni bir ürün markasıdır. Daha önceden Avrupa Birliği tarafından uygulanan CE işaretini gerektiren ürünlerin çoğu ile aerosol ürünlerini kapsayan UKCA işareti İngiltere, Galler ve İskoçya’da yani Büyük Britanya’da kullanılacaktır.

CE işaretli ürünlerin kullanımı ve dolayısıyla AB yasalarına uygunluk 31 Aralık 2021’e kadar devam etmektedir. 1 Ocak 2022’den itibaren GB pazarına yerleştirilen tüm ürünler için UKCA işareti kullanılacaktır.

CE işaretine ek olarak, Büyük Britanya, aerosoller için ters epsilon “Э” gibi diğer uygunluk işaretlerini 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçici olarak tanıyacaktır.

Büyük Britanya, ambalajlanmış mallar için ortalama miktar kontrol sistemine uyumu belirtmek için “e” işaretinin gönüllü kullanımını kabul etmeye devam edecektir.

Ayrıca UKCA işareti AB pazarında tanınmamaktadır. Ürünlerin AB’de satılabilmesi için CE işaretine ihtiyacı vardır.

UKCA (UK Conformity Assessed)’ya geçiş ile ilgili ayrıntılı notlar ise aşağıdaki gibidir:

  • 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle, UKCA temel gereksinimleri ve standartları şu anda var olduğu şekilde kullanılmaya devam edecek.
  • İşletmelerin 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle mümkün olan en kısa sürede yeni UKCA işaretini kullanmaya başlamaları tavsiye ediliyor.
  • Ürünlerini pazara 1 Ocak 2021 tarihinden önce Avrupa Birliği ya da Büyük Britanya pazarına sürmüş olan firmaların bu ürünlerle ilgili başka bir şey yapmaları gerekmeyecek.
  • 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Büyük Britanya’nın onayladığı kurumlar tarafından Büyük Britanya standartlarına uymadığı tespit edilen ürünlerin UKCA işareti alması gerekecek.

Birleşik Krallıktaki yenilikler için bizimle iletişimde kalın.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?