Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Birleşik Krallık Kozmetik

BİRLEŞİK KRALLIK KOZMETİK REGÜLASYONUNDA YAPILAN GÜNCELLEMELER

13 Nisan 2022’de Birleşik Krallık, Dünya Ticaret Örgütü’ne “Oyuncak ve Kozmetik Ürünler (Kimyasal Maddelerin Kısıtlanması) Yönetmeliği 2022” taslağını bildirmiştir. Taslak metinde belirlenen önlemler hem oyuncak hem de kozmetik regülasyonunda belirli kimyasalların izin verilen seviyelerini değiştirmek üzerinedir.

G/TBT/N/GBR/47 nolu bildirim ile Birleşik Krallık Ticarette Teknik Engeller Anlaşması’nın 10. maddesine göre yasal bir uluslararası ticaret yükümlülüğünü yerine getirmiştir. Resmi kamu iletişiminin olmamasına rağmen, Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi, 6 Nisan 2022 gibi erken bir tarihte Kozmetik Yönetmeliği Ek II ve III kısıtlamalarında yapılacak değişiklikler konusunda ilgili tarafları ve kuruluşları uyarmıştır.

Düzenlemelerde yapılan değişiklikler 15 Haziran 2022’de yayımlanmıştır.

Birleşik Krallık Kozmetik Düzenlemelerinde Değişiklikler

Birleşik Krallık tarafından kozmetik ürün düzenlemelerinde yapılan değişiklikler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

Salisilik Asit kullanımında yeni bir sınırlama getirilmiş olup, eğer koruyucu olarak kullanılmıyorsa, vücut losyonu, göz farı, maskara, göz kalemi, ruj ve roll-on deodorant gibi ürünlerde maksimum %0,5 kullanılabilecektir. Bu yeni kısıtlama hali hazırda mevcut koşullara eklenecektir:

–            Durulanan kozmetiklerde %3’e kadar;

–            Diğer ürünlerde %2’ye kadar kullanım sınırı olacaktır.

Deoxyarbutin bileşeninin yasaklanması;

Kanserojen, Mutajenik veya Reprotoksik (CMR)  olarak sınıflandırılan 35 yeni kozmetik bileşenin CLP (Sınıflandırma, Etiketleme ve Paketleme) yönetmeliği kapsamında kullanımı yasaklanmıştır. Bunlar arasında Butylphenyl Methylpropional (Lilial) ve Zinc Pyrithione bulunmaktadır.

15 Aralık 2022’de kozmetik ürünlerde Deoksiarbutin yasağı, Salisilik Asit kullanımına ilişkin yeni kısıtlamalar getirilecek olup, diğer güncellemeler 15 Ekim 2022’de gerçekleştirilecektir.

Önemi Notlar:

– 15 Ekim 2022 tarihinden önce piyasaya arz edilen kozmetik ürünler, 15 Aralık 2022’e kadar piyasada bulundurulabilir.’’ (Birleşik Krallık Yasal Enstrümanlar, 2022).

– 15 Aralık 2022 tarihinden önce piyasaya sürülen kozmetik ürünler 15 Mart 2023 tarihine kadar piyasaya arz edilebilir.” (Birleşik Krallık Yasal Belgeleri, 2022).

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?