Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Birleşik Krallık Kozmetik LABELLING

BİRLEŞİK KRALLIK ETİKETLEME GEREKLİLİKLERİ İÇİN GEÇİŞ TARİHİ GÜNCELLEMESİ

Birleşik Krallık’ta 2009/1223 ve 2013 Kozmetik Ürünler Mevzuat Düzenlemeleri kapsamında Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi (OPSS) tarafından kozmetik ürün etiketlemeleri üzerine güncelleme yapılmıştır. Yapılan bu güncellemede Birleşik Krallık piyasasına arz edilen kozmetik ürün etiketlerinde Birleşik Krallık Sorumlu Kişisi (Responsible Person) bilgilerinin etiketlere eklenmesi için son tarihin 31 Aralık 2025’e kadar uzatıldığı bildirilmiştir.

Birleşik Krallık’ın 2020 Aralık ayında Avrupa Birliği pazarından ayrılması ile birlikte, kozmetik üreticileri için ürün etiketlerinde gerekli değişiklikleri uygulamalarına izin veren iki yıllık bir geçiş dönemi yürürlüğe girmiştir. Başlangıçta, bu iki yıllık sürenin 31 Aralık 2022’de sona ereceği bildirilmiştir ve bu sürenin ardından Birleşik Krallık pazarına sunulan tüm ürünlerin Birleşik Krallık Kozmetik yönetmeliği ile ya tam uyumlu olması ya da piyasadan çekilmesi gerektiği belirtilmiştir.

OPSS, kozmetik ürün etiketlerinin Birleşik Krallık Kozmetik Yönetmeliği ile tam uyumlu olma şartını gözden geçirerek, ilgili geçiş dönemini 31 Aralık 2025’ e kadar toplam beş yıllık bir süre için uzatmaya karar vermiştir. Belirtilen bu tarihe kadar, Avrupa Birliği Kozmetik Yönetmeliği Madde 19(1)(a) gerekliliklerine uygun olmak koşuluyla, Responsible Person bilgilerinin etiketlerde yer almasının kabul göreceği bildirilmiştir. Ayrıca, şirketler tarafından bildirim ve içerik uyumu dahil olmak üzere Birleşik Krallık Kozmetik yönetmeliğinin diğer tüm yönlerine uymak zorunda olduklarını unutmamaları gerektiği bildirilmiştir. Böylece şirketlerin ürün etiketlerinde kalan değişiklikleri yapmak için bu ek süreyi kullanmaları teşvik edilmiştir.

Birleşik Krallık Kozmetik Yönetmeliğinde bahsi geçen değişikliği içeren kılavuz yakında yayınlanacak ve 31 Aralık 2022 bitiminden önce yürürlüğe girecektir.

Aşağıda Birleşik Krallık Kozmetik Yönetmeliği’nin etiketleme talimatlarına ilişkin 19. Maddesi uyarınca güncel gereklilikler belirtilmiştir:

Madde 19- Etiketleme

Piyasaya arz edilen tüm kozmetik ürünlerin ambalajlarında aşağıda verilen bilgilerin açık ve silinmez bir şekilde yer alması gerekmektedir.

  • Sorumlu kişinin (Responsible Person) adı ve adresi,
  • İthal ürünler için menşei ülke bilgisi,
  • Nominal miktar,
  • Minimum dayanıklılık tarihi
  • Kullanım talimatı ve uyarılar,
  • Parti numarası,
  • Ürün sunumundan/ambalajından belli olmadığı takdirde ürün fonksiyonu
  • Bileşen listesi.

Madde 19 (1)(a)- Ad ve Adres

Madde 19 (1)(a)’ya göre ürün üzerinde piyasaya arz eden Birleşik Krallık merkezli sorumlu kişinin isim ve adres bilgisi bulunmalıdır. İsim ve adres bilgisi Sorumlu Kişi’nin tanımlanmasına olanak sağlamaktadır. Sorumlu Kişi’nin adresi tanımlanabildiği sürece ayrıntılar kısaltılabilmektedir. Bilgilere hem iç hem de dış ambalaj üzerinde yer verilmelidir.

Birleşik Krallık Sorumlu Kişisi (Responsible Person) bilgilerinin etiketlere eklenmesi için son tarih 31 Aralık 2025’e kadar uzatılmıştır.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?