Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

BENZYL SALICYLATE: NİHAİ SCCS GÖRÜŞÜ

6 Kasım 2023’te SCCS, 28 potansiyel Endokrin Bozucunun (ED) öncelik listesinde yer alan koku bileşeni “Benzyl Salicylate” hakkındaki nihai görüşünü yayınlamıştır. SCCS bu belgeyi 26 Ekim 2023’teki genel kurul toplantısında kabul etmiştir.

Kimyasal adı “2- hydroxybenzoic acid phenylmethyl ester” olan Benzyl Salicylate (CAS No. 118-58-1, EC No. 204-262-9), ekstrakte edilebildiği çeşitli bitki ve bitki özlerinde doğal olarak üretilmektedir. Ek olarak, Benzyl Salicylate, bir dizi üründe (kozmetik, ev eşyaları ve ilaçlar) tipik olarak bir koku bileşeni olarak kullanılmak üzere sentezlenebilir. Kozmetikte Benzyl Salicylate koku/parfüm verme işlevi için kullanılır. Benzyl Salicylate, 1994 yılında SCCNFP ve 2012 yılında SCCS tarafından değerlendirilmiş ve bir temas alerjeni olarak kabul edilmiştir.

Güncel durumda, Kozmetik Yönetmeliği Ek III/75. girişinde konsantrasyonu, durulanmayan ürünlerde %0,001’i ve durulanan ürünlerde %0,01’i aştığında, iiçerik listesinde varlığı belirtilmek üzere listelenmektedir. Veri çağrısı sırasında paydaşlar, Benzyl Salicylate’ın kozmetik ürünlerde koku bileşeni olarak güvenliğini gösteren bilimsel kanıtlar sunmuştur.

Nihai Görüş

1)Sağlanan veriler ışığında ve Benzyl Salicylate’ın potansiyel endokrin bozucu özellikleriyle ilgili endişeler dikkate alındığında, SCCS, Benzyl Salicylate Konsorsiyumu tarafından sunulan dosyada belirtilen maksimum konsantrasyonlara kadar kullanıldığında Benzyl Salicylate’ın güvenli olduğunu düşünüyor mu?

Sağlanan verilerin değerlendirilmesine dayanarak ve potansiyel endokrin bozucu özelliklere ilişkin endişeler dikkate alınarak SCCS, Benzyl Salicylate’ın bu Görüşün Tablo 1’inde sunulan maksimum konsantrasyonlara kadar kullanıldığında güvenli olduğunu kabul etmektedir.

Tablo 1: İzin Verilen Maksimum Kullanım Konsantrasyonları

Kozmetik Ürünün Maruz Kalma TürüKullanılan Maksimum % Konsantrasyon
Hidroalkolik bazlı kokular (sprey ve spreysiz)4
Durulanan cilt ve saç ürünleri (durulanan vücut ürünleri hariç)0,5
Durulanan vücut ürünleri1,3
Durulanmayan cilt ve saç ürünleri (spreysiz/aerosolsüz)(vücut losyonu hariç)0,5
Durulanmayan saç ürünleri (sprey/aerosol)0,5
Durulanmayan vücut ürünleri (spreysiz/sprey/aerosol)0,7
Yüz makyaj ürünleri ve makyaj temizleyici0,2
Ağız bakımı0,004
Deodorant ürünleri (sprey/aerosol)0,91

2)Alternatif olarak, Benzyl Salicylateın kozmetik ürünlerde kullanımı için SCCS’ye göre güvenli kabul edilen maksimum konsantrasyon nedir?

3) SCCS’nin, Benzyl Salicylate’ın kozmetik ürünlerde kullanımına ilişkin başka bilimsel kaygıları var mı?

Benzyl Salicylate ile ilgili mevcut veriler, endokrin etki şekline ilişkin bazı göstergeler sağlar, ancak bunun endokrin etkilere yol açtığını gösteren hiçbir kanıt yoktur. SCCS talimatları çevresel hususları ele almamaktadır. Bu nedenle bu değerlendirme Benzyl Salicylateın çevre açısından güvenliğini kapsamamaktadır.

Referans

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?