Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel Kozmetik

BENZEN, METANOL VE KURŞUN DAVALARI

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri gibi hızlı tüketim malları için ürün güvenliği çok önemlidir. Bazı ürünlerin piyasadan toplanması ve toplu davalar bu gerçeği vurgulamaktadır ve bazı açılardan endüstrinin çok hızlı hareket ettiğini göstermektedir.

Örneğin, el dezenfektanlarındaki metanol içeriği ve bir bebek cilt bakım kremindeki kurşun, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından piyasadan toplanan ürünlerden bazılarıdır. Ek olarak, kuru şampuan ve sprey güneş kremleri, benzen endişeleri nedeniyle toplu dava manşetlerinde kalmaya devam etmektedir.

El Dezenfektanlarında Metanol

27 Mart 2023’te, bir firmaya ait %80 Topikal Çözelti El Dezenfektanı Solüsyon ve İzopropil Alkol Antiseptik %75 Topikal Çözelti El Dezenfektanı ürünlerine ait tüm partiler piyasadan toplatılmıştır. Bu ürünlerin, FDA testinde metanol bulundurdukları ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar, şirket herhangi bir olumsuz olay bildirimi almamıştır.

Buna ek olarak, 14 Şubat 2023’te bir markaya ait Alkol Antiseptik %80 Alkol Solüsyonunun tüm partilerini gönüllü olarak piyasadan çekmiştir. Şirket, ürünün belirli partilerinin metanol için FDA sınırlarını aştığını düşünmektedir. Bugüne kadar şirkete herhangi bir olumsuz olay bildirilmemiştir.

Bebek Kreminde Kurşun

1 Şubat 2023’te, bir kozmetik firması potansiyel kurşun kontaminasyonu nedeniyle 10 g’lık bebek kremi ürünlerini piyasadan toplatmıştır. Krem, sosyal medya grupları ve bireysel satışlar ile ülke çapında satışa sunulmuştur. İşlemin, Oregon Sağlık Otoritesi (OHA) tarafından test edildikten sonra başlatıldığı bildirilmiştir.

OHA, ürünün iki örneğinde yüksek düzeyde kurşun tespit etmiştir.

İlgili bebek kreminin kullanımının bir sonucu olarak, iki bebeğin kan kurşun seviyelerinin yükseldiği bulunmuştur. Aralık 2022’de sosyal medyada yapılan ilk gönderide müşterileri bulaşma konusunda uyardıktan sonra bir vaka tespit edilmiştir. İkinci vaka OHA tarafından Ocak 2023’te bildirilmiştir.

Firma, ilk olarak Aralık 2022’de sosyal medya sayfasında ürünlerin kurşun için pozitif test edildiğini yayınlamıştır. Şirket şimdi gönüllü olarak ürünü piyasadan toplamıştır ve ürünün satışları askıya alınırken FDA, OHA ve şirket sorunun kaynağını araştırmaya devam etmektedir.

Benzen Sınıfı Ürünler

Cosmetics & Toiletries’in son aylarda bildirdiği güvenlik uyarıları ve davaları arasında en sık benzen kontaminasyonu görülmüştür.

  1.  Bir gazete tarafından hazırlanan 16 Mart 2023 tarihli bir rapora göre, bir markaya açılan dava marka, benzen bileşenini belirli güneşten koruyucu ürünlerde bir bileşen olarak listelememekle suçlanmaktadır. Bağımsız bir laboratuvar ilgili güneş kremlerini test etmiştir ve iddiaya göre benzenin bir bozunma ürünü olarak ortaya çıkma olasılığını reddetmiştir. Laboratuvar, kanserojenin büyük olasılıkla üretim sürecinde ürünlere girdiği sonucuna varmıştır ve bu nedenle Connecticut’tan ABD Bölge Yargıcı, bu süreçte yer almayan ürünlerle ilgili iddiaları reddetmiştir. Ancak Yargı, davanın sınırlamalarla devam etmesine izin vermiştir.
  2. Aralık 2022’de Illinois’li iki tüketici, bir markaya ait kuru şampuanın benzen içerdiğini ve içeriğinin ürün etiketinde açıklanmadığını iddia ederek dava açmıştır. Davacılar, kanserojen içerdiğini bilselerdi şampuanı satın almayacaklarını iddia etmişlerdir; marka sahibi, davanın düşürülmesi için bir dilekçe vererek yanıt vermiştir. 10 Mart 2023’te davacılar marka sahibinin önergesine karşı bir dilekçe vermişlerdir. Bildirildiğine göre, davacıların “davalının tağşişli ürünleri yeterli test veya taramadan piyasaya sürdüğü” iddiaları, marka sahibinin önalım iddiasını düşürmüştür çünkü federal yasa, tağşişli ürünlerin satışını yasaklamaktadır.
  3. Son olarak, Aralık 2022’de Illinois’li bir kadın tarafından 2 farklı marka kuru şampuan için açtığı iki ayrı davayı bildirilmiştir. Ürünlerin FDA’nın izin verdiğinden daha yüksek seviyelerde benzen içerdiği ve yine içerik ürün etiketlerinde bulunmadığı iddia edilmiştir. 3 Nisan 2023’te davacı, marka aleyhindeki davayı önyargısız olarak reddetmiştir ve davayı gelecekte yeniden açmaya açık bırakmıştır; diğer ürün için dava hali hazırda devam etmektedir.

Bu uyarılar ve davalar, ürünleri tüketicilerin ellerine mümkün olduğunca yakın bir zamanda test etmek için önemli bir hatırlatma görevi görmektedir. Bu tür bir kozmetovijilans, halk sağlığını güvence altına almanın kritik bir bileşenidir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?