Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik

COSMETICS EUROPE DEĞERLENDİRME RAPORU

Cosmetics Europe (CE) Raporu sonrası Avrupa Komisyonu Kozmetik Ürünler Çalışma Grubu 1 Mart 2022’de düzenlenmiştir.

Avrupa Komisyonu, UV filtreleri ve formaldehit salan bileşenlerin etiketlenmesi üzerine yapılan yazılı oylamaların sonuçlarının, her iki yönetmeliği de onaylar nitelikte olduğunu bildirmiştir.

Avrupa Birliği Komisyonu, tahmini yayın ve zaman çizelgeleri hakkında daha fazla ayrıntı sağlamamıştır. Daha önceden gerçekleşen süreçlere istinaden; komitenin oylaması ile yeni düzenlemelerin yayınlanması arasında 5-9 ay geçebileceği düşünülmektedir. Ancak bu zaman çizelgesi kesinleşmemiştir.

Metil-N-metilantranilat’a (MNM) ilişkin yönetmelik, 31 Ocak 2022 tarihinde kabul edilmiştir. Geçiş dönemleri 21/08/2022 piyasaya arz ve 21/11/2022 piyasaya arz için geçerlidir.

CMR Omnibus

Omnibus V: 17. ATP ile bağlantılıdır. Başvuru tarihi: 17 Aralık 2022 olarak belirlenmiştir. AB komisyonu, taslağın 4 Nisan 2022’ye kadar TBT danışmanlığında olduğunu bildirmiştir. Ardından, ilgili düzenleme daimi komite tarafından oylamaya sunulacaktır.

Omnibus VI: AB Komisyonu, yaklaşık 31 madde (Benzofenon, Pentasodyum Pentetat, Pentetik Asit bileşenleri dahil) içerecek ve ATP 18’e bağlı Omnibus VI hazırladıklarını duyurmuştur. Ayrıca ATP 18’in 16 Nisan 2022’ye kadar Konsey/AP incelemesi altında olduğunu da bildirmişlerdir.

Metil Salisilat: Cosmetics Europe, metil salisilatın düzenlenmesi için alınan kafa karıştırıcı yaklaşımla ilgili endişelerini dile getirmiştir. SCCS görüşü, sunulan kullanımları ve kullanım konsantrasyonlarını güvenli olarak değerlendirmiştir. Ancak, ilgili bileşenin 1-6 yaş grubu tarafından kullanımı için ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Önerilen yaş sınırlamaları ayrıca çocukların kullanımına yönelik olmayan ve ebeveynlerin kafasını karıştıracak ürün türleri için de geçerlidir.

Komisyon bu kafa karışıklığına karşın SCCS’nin çocuklara yönelik güvenlik değerlendirmesini yalnızca diş macunu için yaptığını belirtmiştir. Çocuklara uygulanması amaçlanmayan ürünler sorun yaratmamalıdır.

Endokrin Bozucular

Komisyon, öncelikli olarak Liste A ve B değerlendirmelerine genel bir bakış sunmuştur.

Liste A:

Homosalate: Revize nihai SCCS görüşü açıklanmıştır.

BP3 + Octocrylene: Yeni düzenlemeler oylanmıştır.

BHT: SCCS görüşü kesinleşmiştir.

Kojik Acit: SCCS nihai görüşü hazırlanmaktadır.

4-MBC: SCCS nihai görüşü hazırlanmaktadır.

Genistein/Daidzein: SCCS nihai görüşü hazırlanmaktadır.

Triclosan + Triclorocarban: SCCS hala bu değerlendirme üzerinde çalışmaktadır.

Benzyl Salicylate: SCCS değerlendirmesi için bir talimat yayınlamıştır.

Liste B:

Butylparaben: SCCS, maddeyi öncelikli olarak değerlendirmeye başlamıştır.

Metylparaben: SCCS değerlendirmesi için bir talimat yayınlamıştır.

Salicylic Acid: SCCS değerlendirmesi için bir talimat yayınlamıştır.

B öncelik listesindeki kalan maddeler için, SCCS’nin iş yoğunluğu gözetilerek SCCS’ye ek yetkiler verileceği duyurulmuştur.

Aşağıdaki Beş maddeye ilişkin Yönetmelik Taslağı

BHT / Asit Sarı 3 / Resorsinol / Bis (Dietilaminohidroksibenzoil Benzoil) Piperazin (HAA299) / Homosalat

Avrupa Komisyonu, taslak düzenleme ve sonraki adımlar hakkında bilgi vermiştir.

Bazı değişiklikler aşağıda belirtilmiştir.

  • (BHT, Asit Sarı 3 ve Homosalat) için önerilen geçiş süreleri 6/12 ay olarak belirlenmiş, Resorsinol ve HAA299 için geçiş zaman çizelgesi olmayacağı duyurulmuştur.

Koku alerjenleri komisyonu, teklifin hala iç tartışma aşamasında olduğunu bildirmiştir. HoU, dijital etiketleme nedeniyle koku alerjenleri önerisinin CPR hedefli revizyonu (yani ortak karar) kapsamında entegre edilmesi olasılığı hakkında görüş istemiştir. Bu konuda 15 Mart’a kadar geri bildirim beklenmektedir.

Nanomalzemeler

Komisyon, iki madde hakkında kısa bir güncelleme yapmıştır. Bunlar;

  • Nano-Omnibus, yasak için önerilen aşağıdaki dört bileşen ile öngörüldüğü gibi ilerleyecektir.
  • Fullerenler için paydaşlar, 31/08/22 tarihine kadar SCCS’ye veri sağlama fırsatına sahiptir, ardından SCCS görüşleri ile devam edilecektir. Nano SAS ve nano kolloidal gümüş için SCCS yetkileri hazırlık aşamasındadır.
  • Komisyon, revize edilmiş yatay nanomalzeme tanımının yakında yayınlanacağını bildirmiştir.
  • Komisyon, değişikliklerin tam yapısını açıklayacak durumda olmasa da, radikal değişiklik beklenmemelidir.

CPR’nin hedeflenen revizyonu

Danışman tarafından etki değerlendirmesini desteklemek için devam eden çalışmanın mevcut durumu komisyonun istişareye katılımı teşvik etmiş ve Mayıs başında yapılması planlanan bir paydaş çalıştayının da altını çizmiştir.

Ortak içerikler sözlüğünde güncelleme

AB komisyonu, sözlüğün güncellenmiş versiyonunun 4 Mart’ta Dünya Ticaret Örgütü’ne bildirileceğini bildirmiştir. Güncellenen sözlük kabul edildiğinde, komisyon çalışma grubunu bilgilendirecektir.

CBD ve Cannabis ilişkili Bileşenler

AB komisyonu, toplantıdan önce dağıtılan kâğıt olmayan taslağı özetlemiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?