Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

AVRUPA KOMİSYONU ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI ÖZETİ

 • Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin (EC) 1223/2009 Sayılı Tüzüğü’nü tadil eden Taslak Komisyon Tüzüğü’nde, A Vitamini, Alfa-Arbutin ile Arbutin ve potansiyel endokrin bozucu özelliklere sahip belirli maddelerin kozmetik ürünlerde (4-Metilbenziliden Kafur, Kojik Asit, Genistein, Daidzein, Triclosan ve Triclocarban) kullanımına dair düzenlemeler getirilmiştir.
 • Nanomalzemelerin kullanımına ilişkin Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin (EC) 1223/2009 Sayılı Tüzüğünü tadil eden Taslak Komisyon Tüzüğü düzenlenmiştir.

Komisyon, zaman çizelgeleri açısından bir sonraki Haziran 2023 toplantısında bu konuda bir oylama yapmayı, 31 Mart 2023’e kadar ise yorumları kabul ettiklerini bildirmiştir.

SCCS Değerlendirmeleri

 • Avrupa Komisyonu, SCCS’nin değerlendirdiği tüm bileşenleri gözden geçirmiştir.

Endokrin bozucu özelliği olduğundan şüphelenilen bileşenler için, öncelik listesi A değerlendirmeleri neredeyse sonuçlandırılmıştır, Benzil Salisilat hala beklemededir ve endüstri Mart ayı sonunda  bu bileşen hakkında veriler sunacaktır. B grubu için metil ve butilparaben görüşleri sonraki haftalarda yapılacak SCCS genel kurul toplantısında kesinleşecektir. Salisilik Asit için ön görüş yayınlamıştır ve yorum dönemi sona ermiştir, bu nedenle SCCS görüşünü kesinleşmiştir. B öncelik listesindeki geri kalan bileşenler olan OMC, BP-1, BP-4 ve TriPhenylPhosphate için bir sonraki SCCS Ön Toplantısında düzenlemelerin kabul edilmesi olası olduğu bildirilmiştir.

Avrupa Komisyonu geri kalan bileşenlerin her biri için üst düzey bir güncelleme vermiştir:

Aluminium: Nihai görüş yayınlanmıştır.

Sodium Bromothymol Blue (C186): Görüş sonuçlandırılma aşamasındadır.

Titanium dioxide: Değerlendirme sürdürülmektedir, SCCS tarafından ek veri talep edilmiştir.

Silver Zinc Zeolite: Değerlendirme sürdürülmektedir, SCCS tarafından açıklama talep edilmiştir.

Citral: Değerlendirme sürdürülmektedir, SCCS tarafından açıklama talep edilmiştir.

Hydroxyl propyl p-phenylene diamine/dihydrochloride salts (A165): Değerlendirme sürdürülmektedir, SCCS tarafından ek veri talep edilmiştir.

HC Blue 18 (Saç Boyası): Değerlendirme sürdürülmektedir.

Zinc salts (oral ürünlerde): Değerlendirme sürdürülmektedir.

Hexyl Salicylate: Değerlendirme sürdürülmektedir.

Methyl Salicylate (çocuklara yönelik ürünlerde): Değerlendirme sürdürülmektedir.

Kozmetik Ürünler Yönetmeliği’nin Hedefli Revizyonu: Son Durum ve Zaman Çizelgeleri

Avrupa Komisyonu, CPR’nin hedeflenen revizyonunun mevcut durumunu sunmuştur. Kasım 2022’de RSB’den gelen olumsuz geri bildirimin altı çizilmiştir ve amaçlarının 2023 Mart ayı sonuna kadar RSB’ye yeni bir sunum yapılmasını hedeflendiği vurgulanmıştır. Yasa teklifi için Temmuz sonunu yani yaz tatilinin başı hedeflenmiştir. Birim başkanı dosyanın hassas olduğunu ve kurum içinde konuşulması gereken bazı konuların olduğunu vurgulamıştır. Aşağıda bahsi geçen başlıklar üzerinde tartışmaların sürdüğü bildirilmiştir:

 • Genel Risk Yaklaşımı
  • Kapsam
  • Muafiyetler
  • Yeni CLP’nin dahil edilmesi – Başvuru TarihiKombinasyon Etkisi
 • SCCS
 • Dijital Etiketleme
 • Nanomalzemeler – Tanım
 • Yürütme – Gümrük için AB Tek Pencere Ortamı
 • Lizbon Antlaşması’na Uyum
Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?