Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Avrupa Birliği Genel Kozmetik Türkiye

ALERJEN BİLEŞENLERİNİN ETİKETLEMESİNE DAİR YAKLAŞAN DÜZENLEME ÖNERİSİ

Dünyaca ünlü bir kozmetik markasının Resmi, Bilimsel ve Mevzuat İşleri Departmanı ve yine dünyaca tanınan bir parfümeri markasının Analitik Araştırma Departmanı, “20. Cosmetic Valley The Perfumes & Cosmetics” Kongresi’nde alerjen bileşenlerinin etiketlenmesi hakkında yaklaşan düzenleme önerisine güncellemede bulunmuştur. Kozmetik endüstrisi için hala büyük bir zorluk teşkil eden bir konu olmasına rağmen etiketlemeye ilişkin düzenlemelere dikkat edilecek birkaç nokta daha eklenmiştir.

Kozmetik markasının Resmi, Bilimsel ve Mevzuat İşleri Departmanı 2021’de, en önemli noktaları hatırlatan alerjen bileşenlerinin etiketlenmesine ilişkin taslak düzenlemesinin 5. Versiyonunu sunmuştur. Taslak düzenlemede bahsi geçen konular aşağıdaki gibidir;

  • Ambalaj üzerinde zorunlu etiketleme
  • Uyumlu etiketlemeye sahip yeni ürünlerin pazarlanması için üç yıllık ve piyasaya arz için beş yıllık geçiş süreleri (ve dolayısıyla etiketlemesi artık uyumlu olmayan ürünlerin piyasadan çekilmesi)

Konuşmasının ardından izleyicilerden gelen bir soruya yanıt olarak konuşmacı, dijital etiketleme yöntemlerinin alerjenlere çok benzer bir çerçevede Avrupa Komisyonu düzeyinde tartışılmasına rağmen, sistemin gelecekte onlara da uygulanabileceğini doğrulamıştır. Ancak şu anki haliyle, planlanan ambalaj ürün üzerinde yer alacak etiketlerdir.

Eylül 2022’de son taslağın yayınlanması ve DTÖ’ye (Dünya Ticaret Örgütü) bildirilmesiyle önemli bir adım atılmıştır. Metnin temel unsurları değişmemiştir ve bu nedenle 2023 baharında kabul edilmesi beklenmektedir. Bu geçiş dönemleri için son tarihler, piyasaya sürülen ürünler için 2026’nın ikinci çeyreğine kadar ve piyasaya sunulan ürünler için 2028 yılı olacağı beklenmektedir.

Açıklamalar

Temel bir değişiklik bulunmamaktadır ancak bu son metin, endüstri tarafından bir ön yorumun konusu olan belirli sayıda açıklama getirmektedir. Cosmetics Europe şu anda gelecekteki bu Yönetmeliğin iyi anlaşılmasına yardımcı olacak ve uygulanmasını kolaylaştıracak kılavuzlar hazırlamaktadır.

Mevcudiyete Göre Etiketleme

Ürün türleri ve maksimum konsantrasyonlara ek olarak “Diğer kısıtlamaları” detaylandıran Kozmetik Yönetmeliği Ek II’nin h sütununun son ifadesine göre, alerjen bileşenlerin etiketlemeye dahil edilmesi durulanmayan ürünlerde %0,001’in üzerinde ve durulanan ürünlerde %0,01’in üzerinde olduğunu göstermektedir. Bulunması ve kullanılmaması, yani bir madde uçucu bir yağın veya doğal özütün bir bileşeniyse, belirtilen konsantrasyonları geçer geçmez bileşenin etiket üzerine eklenmesini gerekecektir.

Örnekler:

  • Bir alerjen (Geraniol) bir bileşenin (Melissa Officinalis Yağı) doğal bir bileşeniyse, şu şekilde etiketlenmelidir: Geraniol
  • Bir alerjen (Geraniol), yeni alerjenler listesine dahil edilen bir içeriğin doğal bileşeni (Pelargonium Graveolens Oil) ve her ikisi de belirtilen konsantrasyonların üzerinde mevcutsa, çift etiketleme gerekli olacaktır: Geraniol + Pelargonium Graveolens Oil
  • Salisilat ailesinin diğer bileşenlerinde safsızlık olarak bir alerjen (Methyl Salicylate) varsa, belirtilen konsantrasyonları aşarsa etiketlenmelidir: Methyl Salicylate

Alerjen Olarak Sınıflandırılan Bileşenlerin Gruplandırılması

h sütunu ayrıca, özellikle bileşenler aynı girişte birleştirildiğinde, tek bir INCI adı altında beyan edilebilmeleri için bazı basitleştirmeler sağlamaktadır.

Örnek: Turunç (Citrus Aurantium Amara Flower Oil) ve tatlı portakal (Citrus Aurantium Dulcis Flower Oil) uçucu yağları, belirtilen konsantrasyon limitlerinin uygun olup olmadığını belirleyen bireysel konsantrasyonlarının toplamı ile birlikte Citrus Aurantium Flower Oil + hammaddelerden gelecek alerjenler olarak etiketlenmelidir.

Yetkililer, “Bu gruplandırma adı, çapraz alerji yoluyla hassaslaştırma potansiyeli kanıtlanmış içerikleri bir arada gruplandırdığımız için tüketicinin daha iyi korunmasını sağlıyor” demiştir.

Ebanol (Sandalwood Oil)

Uluslararası etkiyi en aza indirmek ve alerjen etiketlemesinin mümkün olan en geniş kabulünü sağlamak için endüstri, Sözlükte henüz bir adı olmayan tüm içerik maddelerine bir INCI adı verilmesini sağlamıştır.

Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu tarafından 3-Methyl-5-(2,2,3-trimethyl-3-cyclopenten-1-yl)pent-4-en-2-ol için seçilen isim olan Ebanol’ün aslında maddenin ticari adı olması soru işaretleri doğurmaktadır. Bununla birlikte, Komisyon nihayet yeni kabul edilen INCI adını seçmiştir: Trimethyl Cyclopentenyl Methyl Isopentenol.

Sonuç olarak, nihai metin yayınlanana kadar bu içeriğin nasıl etiketleneceğine dair bir kesinlik bulunmamaktadır.

Uygulama Zorlukları

Kağıt üzerinde, bu gelecekteki düzenlemenin uygulanması için zaman çizelgeleri üç ve beş yıldır. Ancak gerçek şu ki, bu düzenlemenin hem etiketleme ve paketleme hem de analiz gereklilikleri üzerindeki etkilerinin ölçeği göz önüne alındığında, zaman çizelgeleri oldukça farklı olmaktadır.

Analitik Veriler İçin Acele

Yetkililer, “Herkes endişeli ve herkes aynı anda alerjen dozu hakkında aynı bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Bazı piyasa oyuncularının karmaşık ve maliyetli analizlere girişmeden önce yönetmeliğin resmi olarak yayınlanmasını beklemesi muhtemeldir. SCCS listesi, maddeleri, aynı zamanda ham maddeleri ve doğal özleri içerirken, standart yalnızca maddelerle ilgilenir. Analitik bir laboratuvar, meşe yosunu gibi ham maddeleri değil, benzil benzoat gibi kimyasal olarak iyi tanımlanmış molekülleri dozajlama üzerine çalışır.

Ambalaj Tedarikçilerine Baskı

Aynı zamanda, bazı içerik maddelerinin nasıl etiketleneceği konusunda hâlâ belirsizlik varken, tüm ambalajların revize edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ürün üreticilerinden gelen siparişleri karşılamak zorunda kalacak olan ambalaj tedarikçilerine de bir baskıdan söz edilebilir.

Geçiş dönemlerine ulaşıldığında uyumlu kalamayacak kadar uzun raf ömrüne sahip ürünleri reddetme eğiliminde olabilecek perakendeciler ise bu baskıya maruz kalacak bir diğer taraf.

Sektör İçin Büyük Zorluk

Yetkililer, “Genişletilmiş alerjenler listesine ilişkin SCCS görüşünün yayınlanmasından bu yana on yıl geçti. Ve bu süreç boyunca ortaya çıkan belirsizlikler ve sorular nedeniyle, bu pratik uygulamayı olabildiğince sorunsuz bir şekilde öngörmek ve hazırlamak için bu uzun süreyi umduğumuz kadar kullanamadık” demiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?