Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
ABD Kozmetik

ABD’DE 3 UV FİLTRE BİLEŞENİ İNCELEME ALTINDA

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (U.S. Food and Drug Administration-FDA) ve Amerikan Dermatoloji Akademisi (American Academy of Dermatology-AAD), güneş kremi kullanmanın güvenli olduğunu ve cilt kanseri riskini azaltmada hayati bir faktör olduğunu savunmaktadır. Ancak bazı güneş koruyucu bileşenlerin, çevresel ve sağlık üzerindeki etkileri konusunda endişe yaratan açıklamalar ve çalışmalar bulunmaktadır.

Örneğin 2018’de Hawaii, insanlar ve suda yaşayan organizmalar, özellikle mercanlar için olası tehlikeleri nedeniyle OXYBENZONE ve OCTINOXATE kimyasallarını içeren güneş koruyucuları yasakladı. FDA, 2019 yılında daha sıkı bir düzenleyici stratejinin parçası olarak güneş koruyucu bileşenlerle ilgili ek güvenlik verileri talep etmiştir. Environmental Working Group (Çevresel Çalışma Grubu) gibi tüketici gözlemcileri rutin olarak OXYBENZONE gibi güneş koruyucu kimyasalların potansiyel sağlık riskleri hakkında uyarılar yayınlamaktadırlar.

Düzinelerce koruma grubu, şirket, seçilmiş yetkili ve akademisyen, FDA’dan üç yaygın güneş koruyucu bileşiğini yasaklamasını istemiştir. FDA’nın bileşenleri “genel olarak güvenli ve etkili olarak kabul edilen” (“Generally Recognised As Safe and Effective – GRASE) olarak yeniden değerlendirmesi isteniyor. Ajans, daha önce bunların GRASE olup olmadığını belirlemek için yetersiz veri olduğuna karar vermiştir.

Sorunlar

Uzmanlar, yılda 14.000 tona kadar güneş koruyucu losyonun mercan resiflerini kirlettiğini ve aşırı avlanma ve asitlenmenin yükü altındaki biyolojik çeşitlilikteki habitatlar üzerindeki stresi artırdığını tahmin ediyor.

Araştırmacılar, olimpik düzenlemeye sahip bir yüzme havuzundaki üç damla OXYBENZONE’ un eşdeğerinin mercan larvalarına zarar verebileceğini ve Hawaii, Florida Keys ve ABD Virgin Adaları da dahil olmak üzere birçok popüler noktada bu bileşiğin yüksek seviyelerini tespit ettiğini söyledi.

OXYBENZONE, OCTINOXATE ve OCTOCRYLENE yasaklanacak mı?

Son zamanlardaki araştırmalar FDA’nın kararını karmaşıklaştırmış olabilir. Ocak 2020’de, ajans altı kimyasal UV filtresinin kan dolaşımına önceden bilinenden daha kolay emildiğini gösteren bulguları yayınladı. Bununla birlikte, emilim riske eşit olmadığını yineledi ve bu bulguların klinik önemini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

2020’den beri OXYBENZONE ve OCTINOXATE içeren güneş kremleri Hawaii, ABD Virjin Adaları, Palau ve Tayland tarafından değişen derecelerde sınırlandırılıyor. ABD Ulusal Toksikoloji Programı (National Toxicology Program – NTP) şu anda bu bileşiklerin üreme ve gelişimsel etkilerini inceliyor. Avustralya, kanserojen BENZOPHENONE ürettiği gösterilen OCTOCRYLENE içeren maddelerin geri çekilmesini sağlayabilecek bir değerlendirme yürütüyor. FDA ise, güneş koruyucu bileşenlerinin güvenliğine karar vermek için daha fazla veriye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Dermatologlar, halkın güneş kremine olan güvenini geri kazanma umuduyla, FDA’ nın söz konusu güneş koruyucu filtrelerin güvenliği konusunda karar vermesini bekliyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği Başkanı yapmış olduğu açıklamada, güneşten koruyucu maddelerle ilgili halkın kafa karışıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için gerekli test ve analizlerin tamamlanmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirtmiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?