Avrupa Birliği Çevre REACH

A.I.S.E.’DEN MİKROPLASTİK ÇAĞRISI

Geçtiğimiz aylarda A.I.S.E. Avrupa Birliği mikroplastik kısıtlamasına ilişkin en son gelişmeleri tartışmak için özel bir Mikroplastik TF çağrısı düzenlemiştir. Bu çağrıda öne çıkan ana konular aşağıdaki gibidir.

  • REACH kısıtlamasının mevcut durumu

İlkbaharda REACH Komitesinde kabul edilmesinin ardından, REACH kısıtlama taslağı 8 Ağustos’a kadar Avrupa Parlamentosu/Konseyi’nin incelemesi altındadır. Her iki kurumdan da herhangi bir itiraz gelmediği için kısıtlama, Ekim ayının 1’inci yarısında yayınlanması beklenen tüm AB resmi dillerine çevrilecektir. Kısıtlama Ekim ayının sonunda yürürlüğe girecek olup bu tarihten itibaren geçiş dönemi/dönemleri geçerli olacaktır.

  • Sektörden Gelen Sorular

Kısıtlamanın yürürlüğe girdiği tarihle aynı zamanda (Ekim sonu), Komisyon, kısıtlamanın uygulanmasıyla ilgili belirli hususları açıklığa kavuşturmak için Soru-Cevap belgesi biçiminde bir kılavuz belge yayınlayacaktır. Bu bağlamda önde gelen kuruluşlar, ilgili kılavuz değerlendirilmek üzere Avrupa Komisyonunun dikkatine bir soru listesi hazırlamaktadır. Ancak sektör arasında, yeni kuralların esnek bir sektör yorumuna izin vermek için komisyon ile paylaşılacak soruların stratejik olarak gözden geçirilmesinin sağlanması (ve ilgili listenin sınırlandırılması) konusunda mutabakata varılmıştır.

  • Kısıtlamanın yorumlanmasına/uygulanmasına ilişkin A.I.S.E. kılavuzu

Buna paralel olarak A.I.S.E. şirketlerin yeni kuralların yorumunu ve nasıl uygulayacaklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla bir iç rehber hazırlamaktadır. Çağrı sırasında rehberin detaylandırılması için aşağıdaki ana alanlara odaklanılmasına karar verilmiştir.

  • Yasaklı ve istisnai ürünlerin belirlenmesi
  • Kullanım ve imha talimatları
  • Raporlama yükümlülükleri
Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?