Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS
Avrupa Birliği Kozmetik SCCS

10+ BİLEŞEN İÇİN YÖNETMELİK REVİZYONU BİLDİRİSİ

8 Haziran 2023’te Avrupa Komisyonu, WTO’ya Kozmetik Yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklik taslağını bildirmiştir. Spesifik olarak, Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi’nin (SCCS) en son bilimsel görüşlerine dayanarak, Avrupa Komisyonu, 1223/2009 Sayılı Tüzüğün (EC) II, III, V ve VI Eklerini değiştiren taslağını hazırlamıştır.

Bildiri taslağında, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin A Vitamini bileşikleri, Arbutin, Alpha-Arbutin, Triclosan, Triclocarban, Kojic Acid, Daidzein, Genistein, ve 4-Methylbenzylidene Camphor kullanımına ilişkin (EC) No 1223/2009 Yönetmeliği eklerinde yapılacak değişiklikler yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklikler aşağıdaki gibidir;

Ek II’de yapılan değişiklik

Ek II – Kozmetik ürünlerde yasaklanan maddeler listesine aşağıdaki kayıt eklenmiştir:

Kimyasal Adı/ INCICAS noEC no
3-(4′-methylbenzylidene)-
camphor; [INCI: 4-Methylbenzylidene Camphor]
36861-47-9/38102-62-4253-242-6/-

Zaman çizelgesi

  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 12 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren sadece uyumlu kozmetik ürünler Birlik pazarına arz edilebilir.
  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 24 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren Birlik pazarında sadece uyumlu kozmetik ürünler bulundurulabilir.

Ek III’te yapılan değişiklik

Ek III’te yapılan değişiklik

Ek III – Kozmetik ürünlerin, belirtilen kısıtlamalara tabi olmadıkça içermemesi gereken maddeler listesine aşağıdaki girişler eklenir:

INCI AdıCAS noÜrün tipi, vücut bölgeleriKullanıma hazır ürünlerdeki maksimum konsantrasyonDiğerKullanım talimatı ve Uyarılar
Genistein (*)446-72-00,007 %
Daidzein (*)486-66-80,02 %
Kojic Acid (*)501-30-4Yüz ve el
ürünleri
%1
Retinol (**)

Retinyl Acetate (**)

Retinyl Palmitate (**)
11103-57-4/
68-26-8

127-47-9

79-81-2
(a) Vücut losyonu

(b) diğer durulanan
ve durulanan
ürünler
(a) %0,05
Retinol Eşdeğeri (RE)
(b) %0,3 RE
Retinol, Retinyl Acetate veya Retinyl Palmitate içeren herhangi bir kozmetik ürün için aşağıdaki etiketleme zorunludur: “Günlük A Vitamini alımınıza katkıda bulunan A Vitamini ile ilgili bileşikler içerir”.
Alpha -Arbutin (*)84380-01-8(a) Yüz kremi
(b) Vücut losyonu
(a) %2
(b) %0,5
Alfa-Arbutin içeren formülasyonlarda hidrokinon seviyeleri mümkün olduğu kadar düşük tutulmalı ve kaçınılmaz iz seviyesinden yüksek olmamalıdır.
Arbutin (*)497-76-7Yüz kremi%7Arbutin içeren formülasyonlarda hidrokinon seviyeleri mümkün olduğu kadar düşük tutulmalı ve kaçınılmaz iz seviyesinden yüksek olmamalıdır. 

Zaman çizelgesi

(*)

  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 9 ayı takip eden ayın birinci gününden itibaren sadece uyumlu kozmetik ürünler Birlik piyasasına arz edilir.
  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 18 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren Birlik pazarında sadece uyumlu kozmetik ürünler bulundurulabilir.

(**)

  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 18 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren sadece uyumlu kozmetik ürünler Birlik piyasasına arz edilebilir.
  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 36 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren Birlik pazarında sadece uyumlu kozmetik ürünler bulundurulabilir.

Ek V’te yapılan değişiklik

Ek V – Kozmetik ürünlerde izin verilen koruyucu maddeler listesindeki 23 ve 25 numaralı girişler aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

Giriş noINCI AdıCAS noÜrün tipi, vücut bölgeleriKullanıma hazır ürünlerdeki maksimum konsantrasyonDiğerKullanım talimatı ve Uyarılar
’23Triclocarban (*),(**)101-20-2Gargara hariç tüm kozmetik ürünler.0,2 %Saflık kriterleri:
3,3′,4,4′-
Tetrachloroazobenz
ene ≤ 1 ppm

3,3′,4,4′
Tetrachloroazoxybenzene ≤ 1 ppm

6 yaşından küçük çocuklara yönelik diş macunlarında kullanılmamalıdır.
Triclocarban içeren diş macunu için aşağıdaki etiketleme zorunludur: ‘6 yaşından küçük çocuklar için kullanılmamalıdır’.
’25Triclosan (*)3380-34-5Diş macunları; El sabunları; Vücut sabunları/Duş jelleri; Deodorantlar (sprey olmayan); Yüz pudraları ve leke kapatıcılar; Takma tırnak sistemlerinin uygulanmasından önce el ve ayak tırnaklarının temizlenmesine yönelik tırnak ürünleri;0,3 %3 yaşından küçük çocuklara yönelik diş macunlarında kullanılmamalıdır.Triclocarban içeren diş macunu için aşağıdaki etiketleme zorunludur: ‘3 yaşından küçük çocuklar için kullanılmamalıdır’

Zaman çizelgesi

(*)

  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 9 ayı takip eden ayın birinci gününden itibaren sadece uyumlu kozmetik ürünler Birlik piyasasına arz edilebilir.
  • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 18 ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren Birlik pazarında sadece uyumlu kozmetik ürünler bulundurulabilir.

(**)

  • Koruyucular dışındaki kullanımlar için Ek III/100’e bakınız.

Ek VI’da yapılan değişiklik

Kozmetik ürünlerde izin verilen UV filtreleri listesinde Ek VI/18 verisi silinmiştir.

Sohbeti Başlat
Merhaba. Size yardımcı olmamızı ister misiniz?